USA: 248 tys. miejsc pracy więcej i 5,9 proc. bezrobocie

opublikowano: 03-10-2014, 14:32

Gospodarka USA stworzyła we wrześniu 248 tys. miejsc pracy. Stopa bezrobocia spadła do 5,9 proc.

Ekonomiści prognozowali, że gospodarka doda 220 tys. miejsc pracy. Stopa bezrobocia spadła poniżej 6 proc. po raz pierwszy od 2008 roku.

fot. Bloomberg

 Wielu ekonomistów za "zdrową" uważa stopę bezrobocia w USA na poziomie 5,5 proc. Dlatego, jak zauważają komentatorzy, zbliżanie się to tej liczby może zaostrzyć presję na Fed, czyli amerykański bank centralny, w kwestii podniesienia stóp procentowych. Rezerwa Federalna utrzymuje krótkoterminowe stopy procentowe na poziomie bliskim zeru od grudnia 2008 roku, by wspierać wzrost gospodarczy. Szefowa Fed Janet Yellen wielokrotnie mówiła, że stopy pozostaną na niskim poziomie, dopóki nie będzie "znaczącej" poprawy na rynku pracy.

Mimo powstania nowych miejsc pracy prawie 100 tys. Amerykanów przestało we wrześniu aktywnie szukać zatrudnienia. Ludzie ci nie są już zaliczani do bezrobotnych. Z raportu ministerstwa pracy wynika, że wskaźnik zatrudnienia, określający jaki odsetek ludności w wieku produkcyjnym pracuje zawodowo w USA, jest wciąż bardzo niski. We wrześniu wyniósł 62,7 proc. (wobec 62,8 proc. miesiąc wcześniej). To najniższy wskaźnik zatrudnienia w USA od lutego 1978 roku.

Cytowany przez agencję Bloomberg główny ekonomista Barclays PLC w Nowym Jorku Dean Maki ocenił jednak, że "rynek pracy rośnie wystarczająco szybko, aby dalej wywierać presję na obniżenie stopy bezrobocia".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch, PAP

Polecane