USA: Bayer nie zapłaci 2 mld USD odszkodowania za Roundup

opublikowano: 19-07-2019, 07:38

Sędzia w Kalifornii uznał, że 2 mld USD odszkodowania od koncernu Bayer dla pary Amerykanów, ofiar Roundupu, to zbyt wysoka kwota.

W maju sąd w Kalifornii przyznał parze Amerykanów ponad 2 mld USD odszkodowania za nabawienie się choroby nowotworowej przez ekspozycję na środek chwastobójczy Roundup, produkowany przez amerykańską firmę Monsanto, przejętą w ubiegłym roku przez niemiecki Bayer. Był a to najwyższa kara nałożona w USA w dotychczasowych procesach z powództwa ofiar herbicydu.

W czwartek sędzia sądu w Oakland uznał łączną kwotę odszkodowania za zbyt wysoką i przekraczającą konstytucyjny limit. Stwierdził, że poszkodowani nie powinni otrzymać większej nawiązki niż czterokrotność rekompensaty za cierpienie i szkody ekonomiczne, którą w pierwszym procesie oszacowano na trochę ponad 50 mln USD. Oznacza to, że maksymalna całkowita kwota odszkodowania może sięgnąć ok. 250 mln USD.

To już druga decyzja w tym tygodniu w podobnej sprawie. W poniedziałek sędzia obniżył z 80,27 mln USD do 25,27 mln USD odszkodowanie, które Bayer ma zapłacić ofierze Roundupu. Wywołało to wyraźny wzrost kursu niemieckiej spółki.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy