USA: Dow Jones obronił się przed piątym spadkiem z rzędu

30-12-2002, 22:08

Amerykańskie giełdy zakończyły przedostatnie notowania 2002 roku niewielkimi zmianami wartości głównych indeksów. Nastroje inwestorów nie są najlepsze. Nie ma się co dziwić. Rynek pierwszy raz od 1941 roku doświadczył spadku przez trzy lata z rzędu. Przy zmniejszonej aktywności inwestorów w poniedziałek popytem cieszyły się głównie akcje spółek defensywnych. Pojawienie się w w drugiej połowie notowań większej liczby zleceń kupna uchroniło Dow Jones od zakończenia spadkiem piątej sesji z rzędu.

Przekazane w poniedziałek dane z pewnością nie mogły poprawić nastrojów inwestorów. Niższa niż oczekiwano okazała się listopadowa sprzedaż domów na rynku wtórnym. Rozczarował również niższy niż prognozowano wskaźnik aktywności przemysłu w regionie Chicago. Rynek spółek nowych technologii ugiął się pod ciężarem negatywnych sygnałów dotyczących niższego niż oczekiwano globalnego wzrostu sprzedaży chipów oraz zapowiedzi spadku popytu na usługi sieci komórkowych.

Wśród spółek, których papiery cieszyły się największym popytem znalazł się Wal-Mart. Największa sieć handlu detalicznego spodziewa się 2-3 proc. wzrostu sprzedaży w grudniu. W porównaniu z mniej optymistycznymi zapowiedziami jej rywali, potraktowano to jako bardzo dobrą wiadomość. Inwestorzy kupowali również akcje największych internetowych detalistów, eBay i Amazon.com. Stało się to wbrew rekomendacji Merrill Lynch, który zalecił klientom obniżenie udziału w portfelu papierów spółek tego sektora. Inwestorzy uznali w tym przypadku, że większe znaczenie mają dla nich wyniki. Te, w przypadku obu wspomnianych spółek, były w grudniu lepsze niż oczekiwano.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się papiery spółek branży farmaceutycznej. Wśród blue chipów notowanych na NYSE wyraźnie wzrosła cena akcji Mercka i Pfizera. Popyt na nie wywołała wiadomość o pozytywnym dla branży rozstrzygnięciu przez amerykański sąd sprawy o ochronę patentową wniesioną przez GlaxoSmithKline. Werdykt sądu oznacza, że producenci odpowiedników leków największych koncernów nie będą mogli tak łatwo jak dotychczas wprowadzać na rynek kopii najpopularniejszych specyfików. Pfizer dodatkowo otrzymał w piątek zgodę władz na wprowadzenie do obrotu jednego z najnowszych leków.

Na rynku spółek nastroje inwestorów popsuła wiadomość o mniejszym niż w ostatnich latach wzroście sprzedaży chipów w listopadzie. Oznacza to, że producenci sprzętu elektronicznego nie liczą na większy popyt w najbliższym okresie. Wśród najmocniej przecenionych papierów znalazł się m.in. Intel i Motorola.

Wyprzedaż akcji Network Appliance wywołał artykuł w Barron’s, który sugerował, że akcje producenta sprzętu do przechowywania i obróbki danych są zbyt wysoko wycenione w porównaniu do papierów jego największych rywalu, EMC czy Dell Computers.

Potaniały akcje operatorów komórkowych, m.in. AT&T Wireless Services i Sprint PCS Group. Michael Rollins, analityk Salomon Smith Barney napisał w ostatnim raporcie, że branża musi sie liczyć z wyraźnym spadkiem popytu w 2003 roku.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: Dow Jones obronił się przed piątym spadkiem z rzędu