USA krytykują nacjonalizacyjne plany prezydenta Wenezueli

opublikowano: 09-01-2007, 18:47

Stany Zjednoczone skrytykowały zamierzenia prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza, który ogłosił, że znacjonalizuje sektor energetyczny i telekomunikację.

Stany Zjednoczone skrytykowały we wtorek zamierzenia prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza, który dzień wcześniej ogłosił, że znacjonalizuje sektor energetyczny i telekomunikację.

"Zapoznaliśmy się z oświadczeniem Chaveza. Widzieliśmy też rezultaty nacjonalizacji w innych miejscach i generalnie działania tego rodzaju nie przynoszą spodziewanych korzyści gospodarczych" - oświadczył rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Gordon Johndroe.

Waszyngton wyraził oczekiwanie, że firmy amerykańskie, które dotknęłaby wenezuelska nacjonalizacja, szybko otrzymają godziwe odszkodowania.

Chavez, wybrany niedawno na kolejną kadencję, wezwał w poniedziałek do nacjonalizacji głównych firm telekomunikacyjnych i energetycznych kraju. Zapowiedział też ograniczenie autonomii banku centralnego.

"Zmierzamy do socjalizmu, i nic ani nikt nie może temu przeszkodzić" - powiedział Chavez w wystąpieniu telewizyjnym, które wygłosił po zaprzysiężeniu swego gabinetu. W najbliższą środę prezydent, który zapowiada zaprowadzenie w Wenezueli "socjalizmu XXI wieku", zostanie zaprzysiężony na kolejną sześcioletnią kadencję.

Nacjonalizacja dotknie prawdopodobnie dostawcę elektryczności, firmę Electricidad de Caracas, której właścicielem jest amerykańska spółka AES. Obejmie też przypuszczalnie kompanię telekomunikacyjną Nacional Telefonos de Venezuela (CANTV).

Chavez oznajmił, że poprosi Zgromadzenie Narodowe (parlament) o zgodę na zwiększenie prezydenckich uprawnień i pozwolenie mu na wydawanie dekretów.

Nie są jasne plany Chaveza dotyczące inwestycji naftowych, które koncerny międzynarodowe - w tym amerykańskie - prowadzą w dolinie Orinoko. Projekty naftowe powinny "stać się własnością narodu" - powiedział Chavez, nie wyjaśniając, czy ma na myśli przejęcie ich przez państwo. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane