USA: niższy odczyt indeksu ISM dla usług

ARŻ, Reuters
opublikowano: 03-03-2021, 16:43

Aktywność sektora usług w USA nieoczekiwanie zwolniła w lutym po raz pierwszy od dziewięciu miesięcy. To efekt mrozów i śnieżyc, które nawiedziły południową cześć kraju, pisze Reuters.

Instytut Zarządzania Zaopatrzeniem (ISM) podał w środę, że indeks aktywności w sektorze usług spadł miesiąc do miesiąca z 58,7 do 55,3.

Odczyt powyżej 50 wskazuje na wzrost w branży, która odpowiada za ponad dwie trzecie aktywności gospodarczej w USA. Ekonomiści ankietowani przez Reutera prognozowali, że indeks nie zmieni się i pozostanie na poziomie 58,7.

Spadek aktywności w sektorze usług był spowodowany mrozami i śnieżycami w Teksasie i innych stanach zaludnionego południa kraju, które pozostawiły miliony osób bez dostępu do wody i prądu.

Na sektor pozytywnie wpływają wzrost liczby szczepień i zniesienie niektórych ograniczeń. Chociaż tempo spadku liczby zakażeń koronawirusem utknęło w martwym punkcie, ekonomiści nadal wierzą, że branża usługowa ponownie nabierze tempa wiosną i latem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane