USA ogłoszą we wtorek nową strategię nuklearną

PAP
05-04-2010, 18:51

Stany Zjednoczone ogłoszą we wtorek swą nową strategię dotyczącą broni nuklearnej - poinformował w poniedziałek Biały Dom na tydzień przed międzynarodowym szczytem w sprawie bezpieczeństwa nuklearnego w Waszyngtonie.

Będzie to pierwsza od 2002 roku amerykańska strategia nuklearna - sprecyzował rzecznik Białego Domu Robert Gibbs. "Bezpieczeństwo nuklearne jest jedną z kwestii, na których prezydent najbardziej skupia się w polityce zagranicznej" - wskazał. Nie podał szczegółów dotyczących nowych wytycznych strategii.

1 marca administracja waszyngtońska ogłosiła, że nowa strategia obronna będzie przewidywała "zdecydowaną redukcję" broni atomowej USA.

Na początku marca prezydent Barack Obama zapowiedział redukcję liczby głowic nuklearnych w amerykańskiej strategii bezpieczeństwa. "Nasz najbliższy przegląd stanowiska w sprawie broni nuklearnej wykroczy poza przestarzałe myślenie zimnowojenne i zredukuje liczbę oraz rolę broni jądrowej w naszym bezpieczeństwie narodowym" - napisał Obama w oświadczeniu wydanym z okazji 40. rocznicy wejścia w życie układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).

Najbliższe tygodnie obfitują w wydarzenia ważne dla kwestii bezpieczeństwa nuklearnego na świecie.

W czwartek w Pradze prezydent Obama i prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew mają podpisać nowy układ o ograniczeniu strategicznych arsenałów broni nuklearnej. Nowe porozumienie zastąpi traktat START po jego wygaśnięciu 1 grudnia zeszłego roku.

W następnym tygodniu, tj. 12-13 kwietnia, w Waszyngtonie odbędzie się szczyt w sprawie bezpieczeństwa nuklearnego. Prezydent USA zaprosił na ten szczyt ponad 40 państw.

Z kolei na 4 maja w Nowym Jorku zaplanowano konferencję na temat przestrzegania NPT. Światowi przywódcy co 5 lat spotykają się w celu przeanalizowania stanu przestrzegania NPT. Układ ten wszedł w życie w 1970 r. i został ratyfikowany przez większość państw z wyjątkiem Korei Północnej, Pakistanu, Indii i Izraela.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / USA ogłoszą we wtorek nową strategię nuklearną