USA planują sankcje na irańskich urzędników

opublikowano: 08-12-2020, 17:11

Stany Zjednoczone planują nałożyć sankcje związane z terroryzmem na Hasana Irlu, ambasadora Iranu w Jemenie oraz na przedstawicieli irańskiego Międzynarodowego Uniwersytetu Al-Mustafa, pisze Reuters.

Według informacji uzyskanych przez Reutera od amerykańskiego urzędnika, który chce zachować anonimowość, Hasan Irlu został uznany za funkcjonariusza elitarnych sił Ghods, zamorskiego ramienia irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Uniwersytet ma z kolei odpowiadać za koordynowanie operacji i werbunek nowych członków Ghods.

Informator dodał, że sankcje zostaną nałożone na mocy zarządzenia wykonawczego 13224, które umożliwia rządowi USA blokowanie aktywów zagranicznych osób i organizacji odpowiedzialnych za akty terroryzmu lub stwarzających znaczne ryzyko ich popełnienia.

Decyzja o nałożenie sankcji na Irlu wydaje się po części sygnałem dla ruchu Huti, który od 2015 roku walczy z koalicją wojskową kierowaną przez Arabię Saudyjską w Jemenie. Waszyngton i Rijad postrzegają to jemeńskie ugrupowanie jako przedłużenie irańskich wpływów w regionie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARŻ, Reuters

Polecane