USA poprawiły nastroje

Marek Druś
01-04-2005, 00:00

Największe w tym roku wzrosty na giełdach w USA poprawiły humor inwestorom na całym świecie. Popyt dominował w czwartek zarówno w Azji, jak i Europie. Ostatnie notowania pierwszego kwartału zakończyły się wzrostami głównych indeksów.

W środę główne indeksy amerykańskich giełd zanotowały największe tegoroczne wzrosty. Inwestorów zachęciły do kupowania akcji niskie ceny papierów. Dzień wcześniej doszło do dużych spadków. Popyt został wzmocniony przez wyraźny spadek cen ropy po wiadomości o dwukrotnie większym niż oczekiwano wzroście jej zapasów w USA.

Pierwsze zdyskontowały amerykańskie wzrosty giełdy azjatyckie. W Tokio popytem cieszyły się głównie akcje eksporterów, m.in. Fuji Photo i Canona. Główne indeksy największej giełdy Azji zakończyły wzrostami także pierwszy kwartał roku kalendarzowego. Bilans kończącego się w marcu roku rozrachunkowego nie był już tak udany.

W Europie poprawa nastrojów w USA wywołała popyt na akcje spółek, które generują na amerykańskim rynku dużą część przychodów. Zdrożały m.in. papiery Nokii. W Paryżu w górę poszedł kurs Schneider, którego jedna czwarta przychodów pochodzi zza oceanu. Inwestorzy kupowali akcje spółek wydobywczych. Rósł kurs m.in. lidera branży, BHP Billiton oraz Antofagasta, notowanego na giełdzie w Londynie właściciela trzech kopalni miedzi w Chile. Wiadomość o rekordowo wysokim bezrobociu nie zahamowała wzrostów na giełdzie we Frankfurcie. Największy jednodniowy wzrost kursu od lipca 2003 r. zanotował Continental. Czwarty na świecie producent opon poinformował o ponad trzykrotnym wzroście kwartalnego zysku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / USA poprawiły nastroje