USA: popyt utrzymuje przewagę, ale już nie rośnie

opublikowano: 18-02-2003, 20:17

Na amerykańskich giełdach wciąż utrzymują się bardzo dobre nastroje. Popyt wciąż utrzymuje przewagę osiągniętą w pierwszych minutach notowań, jednak nie rośnie. Inwestorzy zdecydowali się kupować akcje po kilku sygnałach zapowiadających przełożenie wybuchu ewentualnej wojny z Irakiem o kilka tygodni.

Popyt na akcje rośnie od piątku, kiedy podczas wystąpienia na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ szef inspektorów rozbrojeniowych Hans Blix stwierdził, że nie udało się potwierdzić tego, iż Irak dysponuje bronią masowego rażenia. Najnowsze wiadomości, które poprawiły dzisiaj nastroje inwestorów, to stwierdzenie premiera Wielkiej Brytanii Tony’ego Blaira, że ‘nie ma pośpiechu rozpoczynania wojny’ oraz doniesienie ‘The Washington Post’, iż prezydent USA dał jeszcze dwa tygodnie dyplomatom na poszukiwanie kompromisu ze sprzeciwiającymi się akcji zbrojnej państwami.

We wtorek większość akcji amerykańskich spółek notuje wzrosty kursów. Zaledwie pięć blue chipów ze średniej przemysłowej Dow Jones tanieje. Tylko jedna powyżej 1 proc. Drożeją papiery Wal-Mart Stores, największej na świecie sieci handlu detalicznego. W czwartym kwartale jej zysk wzrósł o 16 proc., poprawiła się również jego marża. W górę poszły ceny innych spółek zajmujących się handlem detalicznym, m.in. Federated Department Stores i J.C Penney.

Drożeją akcje Microsoftu, którego akcjonariusze po splicie dwukrotnie zwiększą liczbę posiadanych akcji spółki, co może poprawić ich płynność.

Spadają ceny akcji spółek branży zbrojeniowej, m.in. L-3 Communications i Lockheed Martin. Inwestorzy pozbywają się ich w związku z pojawiającymi się sygnałami, że wojna z Irakiem nie jest wcale przesądzona.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: popyt utrzymuje przewagę, ale już nie rośnie