USA same odbudują Irak

Małgorzata Birnbaum
opublikowano: 09-04-2003, 00:00

Bank Światowy nie został dotychczas zaproszony do wzięcia udziału w odbudowie Iraku, w którym USA chcą wprowadzić własną administrację. To kolejny dowód apetytu Amerykanów na sprawowanie władzy w tym kraju.

Bank Światowy, wiodąca organizacja finansująca rozwój najbiedniejszych krajów na świecie, nie został uwzględniony w amerykańskich planach odbudowy Iraku.

— Nikt dotychczas nie rozmawiał z nami na temat naszej roli. Jeśli otrzymamy pozwolenie na wzięcie udziału w odbudowie, zrobimy to — mówi James Wolfensohn, prezes Banku Światowego.

Kierowana przez niego instytucja działa wyłącznie za zgodą ONZ. Tymczasem Biały Dom nie przewiduje, by w powojennym Iraku powstał rząd kierowany przez ONZ. Jeśli organizacja rządu nie uzna, bank nie rozpocznie działalności.

— Byłaby do tego konieczna rezolucja Rady Bezpieczeństwa — dodaje James Wolfensohn.

Bank działał w innych krajach dotkniętych wojną: Afganistanie i krajach byłej Jugosławii. W Iraku nie był obecny od 1973 r. W ten weekend odbędzie się doroczne spotkanie Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, ale odbudowy Iraku nie ma w programie rozmów.

Tymczasem po wczorajszym spotkaniu z prezydentem George’em Bushem w Belfaście Tony Blair, premier Wielkiej Brytanii, zapewniał o wadze ONZ.

— Uzgodniliśmy, że rola ONZ w odbudowie Iraku będzie kluczowa — zapewniał Tony Blair.

Dodał jednak, że w powojennym Iraku rządy obejmą jego mieszkańcy, a nie Wielka Brytania, USA czy ONZ.

Mimo tych zapewnień, trudno oprzeć się wrażeniu, że kraje europejskie chcą mieć coś do powiedzenia w Iraku, by nie utracić podpisanych wcześniej kontraktów na wydobycie ropy. Tymczasem USA dążą do zdobycia władzy w kraju, w którym dotąd na żadne umowy nie mogły liczyć. Amerykanie zlecili już nawet produkcję nowych dinarów, bez wizerunku Saddama Husajna, które wprowadzą po zakończeniu wojny — doniosła rosyjska agencja Itar-Tass.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Birnbaum

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / USA same odbudują Irak