USA: zaskakująco mocny wzrost sprzedaży detalicznej

Tadeusz Stasiuk, MarketWatch
opublikowano: 17-02-2021, 14:34

W styczniu 2021 r. sprzedaż detaliczna ogółem w Stanach Zjednoczonych wzrosła aż o 5,3 proc. w ujęciu miesięcznym, wynika z danych zaprezentowanych przez Departament Handlu.

To wynik zdecydowanie wyższy od mediany prognoz ekonomistów, która zakładała wzrost rzędu 1,1 proc. po spadku o 1,0 proc. w grudniu po korekcie z -0,7 proc.

Bez uwzględniania środków transportu, sprzedaż w styczniu wzrosła o 5,9 proc. W tym przypadku spodziewano się wartości na poziomie 1,0 proc. wobec spadku o 1,8 proc. miesiąc wcześniej po korekcie z -1,4 proc.

Pod koniec grudnia 2020 r. amerykański rząd zatwierdził kolejny pakiet ratunkowy o wartości prawie 900 mld USD, który obejmował czek na 600 dolarów dla Amerykanów o niskich i średnich dochodach. Większość pieniędzy została wypłacona na początku stycznia i wykorzystana na zakupy.

Pakiet rozszerzył również cotygodniowe zasiłki dla bezrobotnych finansowane przez rząd, a także zasiłki dla milionów ludzi, którzy nie kwalifikują się do państwowych programów dla bezrobotnych, a także dla tych, którzy skończyli sześciomiesięczny okres uprawnień.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane