USDJPY w górę mimo słabego Conference Board

X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 01-07-2009, 08:58

Zależność pary USDJPY z rynkami akcji była wczoraj bardzo wybiórcza. Para notowała wzrosty w pierwszej części dnia, osiągając poziom 96,50 przed publikacją indeksu Conference Board.

Silna reakcja rynków akcji na indeks oznaczała obronę tego oporu, ale odreagowanie na USDJPY nie było duże. Z kolei poprawa sentymentu podczas notowań w Azji przełożyła się na większe wzrosty i tym razem już zdecydowane wybicie krótkoterminowego oporu 96,50. Taki ruch na USDJPY otwiera drogę do kolejnego poziomu, jakim jest 97,16 i dopiero w przypadku pokonania tego oporu mamy otwartą drogę w okolice 100 jenów z dolara. W dłuższym terminie sytuacja na parze nadal się nie zmienia – od ponad 4 miesięcy mamy do czynienia z bardzo szerokim przedziałem konsolidacji 93,53 – 101,38 bez przewagi dla którejkolwiek stron rynku.

Pokonanie szczytu 1,4137 z 24 czerwca na parze EURUSD nie pomogło wczoraj stronie wzrostowej. Jeszcze przed publikacją Conference Board para odnotowała spadek z 1,4151 do 1,4080, co mogło być rezultatem zagęszczenia oporów i braku zdecydowania rynku w ich pokonaniu (po 1,4137 rynek miał zaraz kolejne poprzednie maksimum na 1,4179). Dodatkowo na wykresie godzinowym o godzinie 14.00 pojawiła się wyraźna formacja objęcia bessy. Publikacja słabych danych z USA przyczyniła się do spadku notowań do poziomu 1,40, który podczas notowań w Azji został potwierdzony jako obowiązujące krótkoterminowo wsparcie. Kolejny taki poziom to 1,3982 i 1,3887, do pokonania przez stronę popytową pozostaje natomiast wczorajsze maksimum 1,4151 i dalej wspomniane 1,4179. Z zaplanowanych na dziś danych, zwłaszcza raport ADP ma potencjał do zmiany notowań pary EURUSD.

Bardzo ciekawą sytuację mieliśmy wczoraj na parze GBPUSD, gdzie najpierw doszło do wyraźnego wybicia poziomu 1,6660, ale ostatecznie funt wyraźnie stracił do dolara. Samo wybicie sygnalizowało zakończenie dość długiego i w miarę precyzyjnego przedziału konsolidacji na parze z dolną granicą w okolicach 1,62. Czynnikiem, który mógł przesądzić o negacji mogła być postawa pary EURUSD, gdzie nie doszło do wybicia (1,4179), mimo, iż w tym przypadku mowa była tylko o krótkoterminowym oporze. Szybki odwrót EURUSD po nieudanej próbie zdominował też sytuację na GBPUSD i na wykresie w interwale czterogodzinnym zarysowała się spadająca gwiazda, dając wyraźny sygnał sprzedaży. Późniejsza reakcja EURUSD na dane z USA tylko umocniła ten sentyment i stąd para GBPUSD na dzisiejszym otwarciu w Europie notowana była na 1,6380. W tej sytuacji podstawowym scenariuszem, który należałoby zakładać jest próba testu okolic 1,62. Gdyby rynek szedł w tym kierunku, warto obserwować sygnały dawane przez oscylatory (RSI, stochastyczny), które mogą powiedzieć więcej o szansach na utrzymania przedziału na dłużej.

Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Polecane