Usługi atomowe na eksport

Katarzyna Łasica
opublikowano: 02-10-2006, 00:00

Moskwa chce wskrzesić przemysł nuklearny. Jest tak zdeterminowana, że zacieśnia związki nawet z Teheranem.

W ciągu dwóch lat Rosja zamierza zrealizować ambitny plan wybudowania 10-15 elektrowni atomowych za granicą — zadeklarował Siergiej Kirijenko, szef Federalnej Agencji Energii Atomowej Rosatom.

Założenia te są częścią planu wskrzeszenia rosyjskiego przemysłu atomowego, by mógł on konkurować na globalnym rynku. Prezydent Władimir Putin w lipcu zaakceptował ten plan.

Siergiej Kirijenko poinformował również, że w dalszej perspektywie liczba budowanych elektrowni może zwiększyć się nawet do 20. Rosyjski gigant Atomstroiexport, monopolista w eksporcie usług oraz technologii jądrowej, już buduje pięć elektrowni w Chinach, Indiach, Iranie i walczy o kontrakt na budowę kolejnej w Bułgarii.

Współpraca Rosjan z Iranem budzi wiele kontrowersji — Zachód podejrzewa bowiem Teheran o budowę broni jądrowej. Na początku ubiegłego tygodnia Sergiej Kirijenko rozmawiał z reprezentem Iranu o dwustronnej współpracy m.in. przy budzącej kontrowersje budowie elektrowni Buszer, 400 km na południowy-wschód od Teheranu. Rosja miałaby rozpocząć tam prace w listopadzie 2007 r.

— Nasza pomoc jest zgodna z wszelkimi normami międzynarodowymi i nie widzę żadnych przeszkód, by kontynuować prace. Jest oczywiste, że budowa elektrowni w żadnym stopniu nie narusza bezpieczeństwa czy zakazu rozprzestrzeniania broni — twierdzi Siergiej Kirijenko.

Teheran negocjuje z UE oraz stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa (RB) ONZ program motywacyjny mający zachęcić go do zawieszenia prac nad wzbogacaniem uranu. USA wraz z częścią członków RB chciały, by ONZ wprowadziła sankcje przeciwko Iranowi. Sprzeciwiają się temu Rosja i Chiny, które skorzystały z prawa weta. Moskwa podkreślała wówczas, że broni prawa Teheranu do budowy elektrowni, która ma charakter cywilny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu