Uspokojenie nastrojów na głównych parkietach

Łukasz Bugaj, Analityk Xelion. Doradcy Finansowi
opublikowano: 17-11-2010, 17:06

Po kilku dniach wyprzedaży rynkom należał się oddech i dzisiaj go obserwowaliśmy. Jednak nie wszystkim indeksom udała się sztuka zaprzestania spadków. Nadal taniały małe i średnie spółki na naszym parkiecie, czy akcje na giełdzie w Szanghaju.

Wczorajszy słaby dzień na Wall Street wymusił słabe otwarcie, ale potem obserwowaliśmy odrabianie strat. Pomagały informacje z Irlandii, że jutro rozpoczną się rozmowy z przedstawicielami Unii Europejskiej, ECB i MFW. Pakiet pomocowy jest już praktycznie przesądzony, teraz jednak pytanie brzmi co z Portugalią i być może nawet Hiszpanią?

Publikowane dzisiaj dane makroekonomicznie nie nastrajały optymizmem, ale ich wpływ na notowania w ostatnich dniach nie jest duży. Warto jednak odnotować, że ceny konsumpcyjne w USA mają problemy ze wzrostem, a rynek nieruchomości pozostaje bardzo słaby. Zarówno liczba wydanych pozwoleń na budowę jak i ilość nowych budów zaskoczyły negatywnie. Wręcz tragiczny był odczyt indeksu liczby wniosków o kredyt hipoteczny, który spadł najbardziej w tym roku.

Mimo względnego spokoju na parkiecie byki dzisiaj się jednak nie popisały i sytuacja wygląda tak, że na zakończenie przeceny trzeba będzie jeszcze poczekać. Oczywiście niedźwiedzie nie koniecznie muszą uderzyć już jutro, ale każdy dzień bez wyraźnego odbicia będzie przybliżał czas kolejnych spadków.

Na rynku walutowym panowała większa zmienność niż na indeksach giełdowych. Koło południa wydawało się nawet, że kontynuowane mogą być ostatnie trendy, ale popołudnie przyniosło odwrót, który doprowadził do umocnienie zarówno euro jak i złotego. Jeżeli jednak w najbliższych dniach wznowieniu ulegnie osłabianie się złotego i euro, to obecna korekta może zamienić się w nawet średnioterminową tendencję. Na razie jednak za wcześnie jest by mówić o końcu siły waluty wspólnotowej czy polskiej.   

Komentarz przygotował: Łukasz Bugaj, Analityk Xelion. Doradcy Finansowi

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, Analityk Xelion. Doradcy Finansowi

Polecane