Ustalono jednolitą klasyfikację biurowców

Patrycja Otto
opublikowano: 14-08-2001, 00:00

Ustalono jednolitą klasyfikację biurowców

Pod koniec sierpnia dojdzie do ogłoszenia przez Warsaw Research Forum jednolitej klasyfikacji biurowców. Wszystkie zrzeszone w tej organizacji firmy zaakceptowały bowiem ostatnią wersję charakterystyki powierzchni. Zdaniem założycieli grupy, jej przyjęcie ułatwi pracę na rynku nieruchomości biurowych.

Warsaw Research Forum, w skład którego wchodzą cztery firmy zajmujące się pośrednictwem w obrocie nieruchomości — DTZ, Healey & Baker, CB Richard Ellis oraz Jones Lange LaSalle, zakończyło prace nad stworzeniem jednolitej klasyfikacji biurowców. Opracowywana charakterystyka powierzchni biurowych została zaakceptowana przez wszystkich członków grupy.

Zgoda od wszystkich

Najdłużej czekano na aprobatę dla ustalonych zasad ze strony firmy DTZ.

— Podjęcie decyzji w tej sprawie było uzależnione w dużej mierze od opinii agentów zajmujących się nieruchomościami biurowymi w danej firmie, którzy najlepiej orientują się w specyfikacji tych obiektów — wyjaśnia dalej Elwira Zielska z Jones Lang LaSalle.

Jak twierdzi Urszula Wrześniewska z DTZ, jej firma zaakceptowała obecną wersję charakterystyki biurowców 7 sierpnia.

— Teraz pozostaje tylko opracowanie tych informacji. Sądzę, że uporamy się z nim do końca sierpnia i jeszcze w tym miesiącu ujrzy ono światło dzienne — podaje Elwira Zielska.

Wcześniej każda z firm posługiwała się swoimi wewnętrznymi ustaleniami stworzonymi na własne potrzeby. Dlatego stosowane zasady klasyfikacji biurowców bardzo się między sobą różniły.

Jednakowa i spójna klasyfikacja na rynku ułatwi pracę firmom tworzącym Warsaw Research Forum. Będzie też przydatna innym firmom oraz samym klientom agencji nieruchomości. Pozwoli także na uniknięcie powszechnego tak ostatnio zjawiska, jakim jest zawyżanie klasy biurowców.

W związku z tym członkowie grupy mają nadzieję, że wypracowana wspólnymi siłami klasyfikacja przyjmie się na rynku nieruchomości i będzie stosowana przez wszystkich.

Nie tylko budynki

Oprócz klasyfikacji biurowców powstające opracowanie ma zawierać definicje jednoznacznie określące, jakie rejony miasta są zaliczane do centrum, a jakie do obrzeży oraz całą terminologię używaną w segmencie nieruchomości biurowych, np. co to jest wskaźnik powierzchni nie wynajętej.

Jedną z ostatnich poprawek do charakterystyki wniosła firma CB Richard Ellis. Wnioskowała mianowicie o wprowadzenie kilku informacji z zakresu technicznej specyfikacji klasyfikacji biurowców klasy A. Zależało jej, by znalazły się w niej między innymi dane na temat szybkości i ładowności wind oraz wysokości powierzchni biurowej.

— Ustaliliśmy, że powinno się przyjąć wysokość równą 2,7 metra. Poza tym na ostatnim spotkaniu grupy wywiązała się dyskusja na temat tego, jakie umowy należy traktować jako nowo zawarte na rynku powierzchni nie wynajętej. Czy tylko nowe umowy najmu i przedłużające wynajem, czy również renegocjujące jego warunki. Uznaliśmy, że jedynie dwie pierwsze grupy umów, bowiem renegocjacja dotyczy wyłącznie stawek czynszu i ma niewiele wspólnego z wynajmowaną powierzchnią. Rozwiązanie tego problemu było o tyle istotne, że informacje dotyczące umów będą zawarte w naszej charakterystyce powierzchni biurowej — twierdzi Elwira Zielska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Otto

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Ustalono jednolitą klasyfikację biurowców