Ustawa antylichwiarska wchodzi w życie - analiza

Internet Securities
opublikowano: 20-02-2006, 12:17

W poniedziałek zaczęły obowiązywać przepisy ustawy o kredycie konsumenckim, tzw. ustawy antylichwiarskiej. Przedstawiciele środowiska bankowego zapewniają, że są przygotowani na wejście w życie nowych regulacji.

W poniedziałek zaczęły obowiązywać przepisy ustawy o kredycie konsumenckim, tzw. ustawy antylichwiarskiej. Przedstawiciele środowiska bankowego zapewniają, że są przygotowani na wejście w życie nowych regulacji.

Zgodnie z nowym prawem, maksymalna wysokość odsetek udzielanych kredytów nie może przekraczać w stosunku rocznym czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego NBP. Obecnie maksymalne odsetki nie mogą więc wynosić więcej niż 23%.

Przedsiębiorców, którzy nałożą odsetki wyższe od maksymalnych, czekają sankcje karne w postaci grzywny albo ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat.

Łączna kwota wszystkich opłat i prowizji związanych z zawarciem umowy kredytowej nie może przekraczać 5% pożyczanych pieniędzy (wyjątek to koszty ubezpieczenia kredytu ponoszone przez przedsiębiorcę).

Przepisy regulujące zasady udzielania kredytów konsumenckich będą dotyczyć każdej umowy do 80 tys. zł lub równowartości tej sumy w innej walucie (dotychczas przepisy nie obowiązywały w przypadku kredytów poniżej 500 złotych).

Dodatkowo nowelizacja będzie miała zastosowanie do kredytów udzielanych na każdy okres (dotychczas co najmniej 3 miesiące).

Nowe przepisy zwiększają obowiązki informacyjne instytucji udzielających kredytów o podawanie rocznej wysokości karnych odsetek oraz warunków ich zmiany. Przedsiębiorca udzielający kredytu musi również podać inne koszty, jakie będzie ponosić konsument, który nie wykonuje umowy, np. koszty upomnień, wezwań do zapłaty.

Zgodnie z nowym prawem, osoba zawierająca umowę kredytową powinna otrzymać jej egzemplarz w chwili zawarcia. Jeśli jest to z przyczyn technicznych niemożliwe, powinna dostać wzorzec kontraktu, a następnie umowę podpisaną przez instytucję finansową w ciągu 7 dni.

Ustawa antylichwiarska została uchwalona przez Sejm 7 lipca 2005 roku jako nowelizacja kodeksu cywilnego oraz ustawy o kredycie konsumenckim.

Przedstawiciele środowiska bankowego pytani przez agencję ISB wydają się być przygotowani na wejście w życie nowych przepisów.

„Ta ustawa nie ma żadnego znaczenia dla banków. Ograniczenia, jakie ona nakłada, odczują raczej przedsiębiorcy” – stwierdził Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, podczas konferencji prasowej.

„Ustawa antylichwiarska nie dotyka nas w żadnym stopniu. Nie musimy nawet dokonywać zmian w ofercie” – uważa Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego.

Ustawa antylichwiarska miała wielu zwolenników i przeciwników. Do tej pierwszej grupy należały kluby PiS i SLD (stworzyły projekty ustawy), do drugiej – banki, firmy pożyczkowe i Narodowy Bank Polski.

W sondażu przeprowadzonym w listopadzie przez Pentor wśród przedstawicieli środowiska bankowego co dziewiąta osoba twierdziła, że wpływ ustawy na funkcjonowanie rynku finansowego w Polsce będzie niekorzystny, 2/3 bankowców stwierdziło, że będzie neutralny, a co czwarty bankowiec przyznał, że jego zdaniem ustawa antylichwiarska będzie miała pozytywny wpływ na rynek.

Anna Okuń

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane