Ustawa o OZE do poprawki

Resort gospodarki chce nowelizacji ustawy uchwalonej ledwie dwa miesiące temu. Zapisy o prosumentach są niewykonalne.

Dwa miesiące po uchwaleniu ustawy o odnawialnych źródłach energii Ministerstwo Gospodarki rozpoczęło prace nad jej naprawą. Bo w obecnej wersji, jak przyznaje resort, jest nieprecyzyjna i niezrozumiała dla adresatów. Projekt nowelizacji, uchwalonej przez parlament ledwie 20 lutego 2015 r., znalazł się wczoraj w wykazie prac rządu. „Celem jest usunięcie wątpliwości interpretacyjnych (prawnych i redakcyjnych) związanych z brzmieniem niektórych przepisów” — informuje resort gospodarki.

Wątpliwości dotyczą przede wszystkim art. 41 ustawy, czyli tzw. poprawki prosumenckiej, która poróżniła rząd i parlament pod koniec prac nad ustawą. Dokument podzielił bowiem prosumentów, czyli podmioty jednocześnie konsumujące i produkujące energię, na większych i mniejszych. Ci pierwsi, którzy mieliby instalacje o mocy od 3 kW do 10 kW, otrzymają państwowe wsparcie w wysokości od 40 do 70 gr za każdą sprzedaną 1 kWh, a ci drudzy, z instalacjami o mocy do 3 kW, w wysokości 75 gr za 1 kWh. Problem w tym, że te przepisy w obecnym kształcie są niewykonalne. Resort gospodarki wskazuje, że nie wiadomo np., czy wyznaczone stawki przysługują tylko za nadwyżkę energii, czy może za całą wytworzoną energię w mikroinstalacji. Nie wiadomo też, czy rozbudowa instalacji i przekroczenie progu, np. na poziomie 10 kW, oznacza całkowitą utratę wsparcia czy też jego utratę tylko dla nadwyżki mocy. Brakuje też, zdaniem resortu, definicji pojęcia „nowobudowanej instalacji”. Brakuje też podstawowej informacji, czyli „jednolitej i bezstronnej” oceny skutków finansowych ustawy dla finansów publicznych. Co ciekawe, Ministerstwo Gospodarki nie odważyło się wskazać terminu, do którego planuje zakończyć prace nad projektem. Trudno się temu dziwić — nad ustawą o OZE prace trwały prawie pięć lat, a dokument natychmiastowo trafił do nowelizacji. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Ustawa o OZE do poprawki