Ustawa umorzeniowa wkrótce w pierwszym czytaniu

SW
opublikowano: 22-05-2012, 00:00

Rosną szanse na umorzenie niezapłaconych ZUS składek. Pierwsze czytanie ustawy jeszcze w maju.

Wszystko wskazuje na to, że przedsiębiorcy niedługo mogą dopiąć swego. Losy ustawy umarzającej składki niezapłacone ZUS z działalności gospodarczej z lat 1999-2009, o które urząd ścigał przedsiębiorców, powoli dobiegają szczęśliwego końca. Po opiniowaniu przez ZUS, Krajową Radę Komorniczą, Sąd Najwyższy RP, Prokuratora Generalnego oraz Związek Rzemiosła Polskiego zakończył się etap konsultacji i na początku maja

Projekt ustawy przewiduje umorzenie zaległości przedsiębiorców z tytułu opłacania składek z własnej działalności gospodarczej w latach 1999-2009.

Prezydium Sejmu nadało projektowi numer druku 382 oraz skierowało go do pierwszego czytania. Jest to początek właściwych prac nad ustawą. Czytanie ma się odbyć zgodnie z porządkiem obrad na najbliższym, 15. posiedzeniu Sejmu w dniach 23-25 maja br.

Do Sejmu projekt trafił na początku marca. Przewiduje umorzenie zaległości przedsiębiorców z tytułu opłacania składek z własnej działalności gospodarczejw latach 1999-2009. Biuro Legislacyjne nie wniosło znaczących, merytorycznych uwag, jednak w ocenie eksperta Biura Analiz Sejmowych projekt wymagał dodatkowej opinii UOKiK w zakresie kwalifikacji opisanego w nim umorzenia jako pomocy publicznej i jej ewentualnego podlegania zgłoszeniu do Komisji Europejskiej (KE).

UOKiK w opinii nie stwierdził bezwzględnej konieczności notyfikacji projektu przez KE i nie uznał jego zapisów jako pomocy publicznej czy pomocy de minimis, choć pozostawił posłom taką alternatywę ze względu na bezprecedensowy charakter umorzenia zadłużeń, powstałych w wyniku wstecznych zmian interpretacji prawa przez ZUS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu