Ustawa uniemożliwi odliczenie 22 proc. VAT

Jarosław Królak
opublikowano: 20-11-2003, 00:00

Projekt nowej ustawy o VAT nie pozwala na odliczenie 22 proc. VAT od zakupu gruntów pod inwestycje budowlane. Jest to sprzeczne z prawem UE.

Od przyszłego roku zakup gruntów budowlanych obciążony będzie 22-proc. stawką podatku VAT. Tego wymaga od nas Unia Europejska i to nie podlega dyskusji. Wszystko wskazuje jednak na to, że przy okazji fiskus chce wyciągnąć od przedsiębiorców ogromne pieniądze. Po analizie przepisów eksperci podatkowi są zgodni — płacąc 22 proc. VAT od zakupu gruntów budowlanych firmy nie będą mogły tego podatku odliczyć. Oznacza to wzrost kosztów inwestycji budowlanych o 22 proc.

Ministerialny bubel

Sejm pracuje nad nową ustawą o VAT, która od przyszłego roku ma zastąpić obecną. Teraz obrót gruntami budowlanymi nie podlega podatkowi VAT. Jednak zgodnie z nową ustawą, grunty przeznaczone pod zabudowę staną się towarem i zostaną obciążone stawką 22-proc. Odliczać VAT można tylko od zakupu środków trwałych podlegających amortyzacji. Grunty natomiast amortyzacji nie podlegają. Jednak wszystko wskazuje na to, że Ministerstwo Finansów nie zorientowało się i nie określiło zasad odliczania tego podatku. Jeżeli więc nowa ustawa wejdzie w życie w obecnym kształcie, przedsiębiorcy będą mieć poważny problem finansowy.

— Analiza projektu prowadzi do wniosku, że firmy będą pozbawione prawa do odliczania 22 proc. VAT od zakupu ziemi przeznaczonej na inwestycje budowlane — alarmuje Arkadiusz Michaliszyn, doradca w CMS CameronMcKenna.

Tak samo uważają Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych, oraz Andrzej Dębiec, szef działu podatkowego kancelarii prawnej Lovells.

— To może być poważny problem dla firm. Skutkiem byłby wzrost cen zakupu gruntu pod inwestycje o 22 proc. VAT. Czy to świadome działanie resortu finansów? Chyba nie. Raczej niedopatrzenie — uważa Witold Modzelewski.

Jeśli parlament tego nie poprawi, budżet może słono za to zapłacić.

— Brak możliwości odliczania tego podatku jest sprzeczny z VI dyrektywą unijną i zasadą neutralności VAT dla biznesu. Mogą więc pojawić się skargi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości — dodaje Andrzej Dębiec.

Deweloperom lżej

Ustawa nie uderzy w deweloperów kupujących grunty pod mieszkania.

— Problem, o którym mówimy, dotyczyłby wszystkich firm oprócz deweloperów, dla których wydatki na zakupy gruntów mogą być wliczane w koszty uzyskania przychodów — mówi Witold Modzelewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Ustawa uniemożliwi odliczenie 22 proc. VAT