Utrata ważnego paszportu kosztuje

Patrycja Otto
10-05-2002, 00:00

Urzędy paszportowe nakłaniają do dobrego zabezpieczenia paszportu w czasie podróży. Powinien on mieć oprawkę chroniącą przed zniszczeniem lub uszkodzeniem. Nie należy też trzymać dokumentu w kieszeni, torebce, ani chować w portfelu. Rzeczy te są bowiem narażone na zgubienie lub kradzież. Podczas podróży samochodem, najlepiej umieścić paszport w schowku i wyjmować tylko przy przekraczaniu granicy. Natomiast w hotelu najbezpieczniej jest schować go w sejfie.

Przed podjęciem decyzji o wyjeździe za granicę, warto sprawdzić, czy paszport nie jest przeterminowany. Pozwoli to odpowiednio wcześniej złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Polscy podróżni powinni oprócz tego pamiętać, że władze poszczególnych krajów stawiają różne wymagania dotyczące ważności paszportu.

— W państwach Unii Europejskiej przyjęła się praktyka, że przy wjeździe paszporty powinny być aktualne przez co najmniej 6 miesięcy. Inne państwa wymagają, by dokument był ważny tak długo, aby umożliwić turyście pobyt w kraju w zadeklarowanym okresie oraz powrót do Polski z aktualnym paszportem, albo by jego ważność przekraczała co najmniej 3 miesiące zakładany czas pobytu. Osoby wyjeżdżające do pracy lub na studia za granicą powinny posiadać paszport z co najmniej rocznym terminem ważności. Wskazany jest również kontakt z działem wizowym przedstawicielstwa kraju, na którego terytorium zamierzamy się udać — mówi Bogusław Majewski, dyrektor biura prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Przeszkodą w przekroczeniu granicy może być stan paszportu, uniemożliwiający identyfikację jego posiadacza lub budzący podejrzenia o sfałszowanie dokumentu.

— Nie wolno dokonywać samodzielnie żadnych zmian. Do tego są powołane odpowiednie instytucje państwowe. Zabronione jest także wyrywanie kartek, które są ponumerowane i funkcjonariusz SG z pewnością się dopatrzy, jeżeli którejś zabraknie — przestrzega pragnący zachować anonimowość przedstawiciel Straży Granicznej.

Zdarza się, że właściciele paszportów przycinają okładki tylko dlatego, że dokument nie mieści się w oprawce lub portfelu. Zamiast narażać paszport na utratę ważności, lepiej kupić nową oprawkę.

— Pod żadnym pozorem nie wolno również niczego dopisywać na stronach paszportu. Oczywiście poza danymi osoby (ołówkiem w wyznaczonym miejscu), którą trzeba powiadomić w razie wypadku. Także w rubryce „dzieci”, wszelkich wpisów dokonują upoważnieni do tego urzędnicy — dodaje pracownik Straży Granicznej.

Pracownicy Straży Granicznej mogą uniemożliwić wyjazd również wtedy, gdy folia zabezpieczająca zdjęcie odkleja się, lub gdy wygląd właściciela dokumentu uległ istotnej zmianie. W takich sytuacjach lepiej wymienić paszport. W przeciwnym razie może on zostać zatrzymany przez funkcjonariusza SG, który uzna, że dokument został sfałszowany. W wielu państwach wciąż wymagane są wizy kraju i wizy tranzytowe. Zatem ich brak również może być powodem zatrzymania na granicy. Z kraju nie zostanie wypuszczony właściciel paszportu, w którym wstemplowano zakaz wjazdu do państwa, na teren którego się udaje.

Należy także pamiętać o pieczątkach wjazdowych przy przekraczaniu granicy. Zwłaszcza że funkcjonariusz Straży Granicznej nie ma obowiązku ich wbijania za każdym razem. Należy również pamiętać, że Polakom wolno przebywać na terenie UE tylko przez 90 dni.

— Brak pieczątki wjazdowej na obszar państw grupy Schengen traktowany jest np. przez władze greckie jako równoznaczny z nielegalnym pobytem na terytorium ich kraju. Może to skutkować umieszczeniem danych podróżującego w rejestrze osób niepożądanych na terenie państw grupy Schengen. Dlatego dla uniknięcia podejrzeń o nielegalny pobyt powyżej 90 dni zaleca się przy każdym wjeździe uzyskanie od funkcjonariusza Straży Granicznej pieczątki z datą wjazdu — wyjaśnia Bogusław Majewski.

Jeżeli w czasie podróży paszport ulegnie zniszczeniu, kradzieży lub zgubieniu, zainteresowana osoba powinna niezwłocznie zgłosić się do najbliższego konsulatu. Niezbędne jest w związku z tym zaopatrzenie się przed wyjazdem w adresy i numery telefonów najbliższych polskich przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych. Konsul, po sprawdzeniu tożsamości, wystawia paszport blankietowy na powrót do Polski.

Jak twierdzi Wojciech Gutowski z Departamentu Konsularnego i Polonii, Wydział Programowania i Organizacji Służby Konsularnej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, usługa ta jest odpłatna. Przyjęcie wniosku kosztuje 5-15 USD (20-60 zł), natomiast wydanie paszportu 10-15 USD (40- 60 zł). Zatem minimalna opłata wynosi 15 USD, a maksymalna 30 USD (60-120 zł).

— Małoletni, którzy nie ukończyli 16 lat, emeryci, renciści i inwalidzi oraz współmałżonkowie pozostający na ich utrzymaniu, a także kombatanci mogą liczyć na ulgę lub zwolnienie z opłat konsularnych —dodaje Bogusław Majewski.

Warto też zrobić kserokopię strony paszportowej, na której znajdują się zdjęcie i dane osobowe. Dzięki temu procedura wyrabiania paszportu tymczasowego będzie prostsza i potrwa krócej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Otto

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Utrata ważnego paszportu kosztuje