Uwaga na dysydentów

Przemysław Kwiecień:
opublikowano: 25-01-2011, 00:00

Wydarzeniem tygodnia na rynkach finansowych jest rozpoczynające się dziś posiedzenie amerykańskiego Fed. Komitet Otwartego Rynku (FOMC) nie zmieni parametrów polityki pieniężnej, prawdopodobnie nie zmieni także istotnie tonu swojego wystąpienia. Czy więc warto w ogóle zwracać na nie uwagę?

Po tym jak Fed zdecydował się na wprowadzenie gigantycznego programu interwencji na rynku obligacji na początku listopada, wiadome było, że kolejna zmiana parametrów polityki monetarnej wymagać będzie odpowiednio silnej zmiany w uwarunkowaniach makroekonomicznych, a zatem najprawdopodobniej również czasu. Ta- kiej zmiany na razie nie mamy.

Amerykańska gospodarka doświadcza niemrawego ożywienia z bardzo słabym nadal rynkiem pracy. W międzyczasie pojawiły się pojedyncze sygnały sugerujące możliwość ożywienia w zatrudnieniu, ale były one niespójne i z pewnością niewystarczające, aby przekonać członków Fed do zmian. Z drugiej strony, perspektywa deflacji jest jeszcze bardziej odległa niż trzy miesiące temu, więc nie może być mowy o dodatkowym dodruku pieniądza. To sugerowałoby, że czeka nas kilka miesięcy jałowych komunikatów.

Tak zapewne byłoby, gdyby nie zmiany w składzie głosującym Fed. Jak co roku zmienia się czterech głosujących członków FOMC i dla tegorocznej czwórki rozpoczynające się posiedzenie będzie pierwszą okazją do wywarcia silniejszego wpływu na politykę Fed. Czy ta zmiana może przynieść zwrot? Raczej nie. Czy może przyspieszyć zmianę stanowiska komitetu? Jest to realne, co prawda ze składu odchodzi słynny już dysydent Thomas Hoenig, ale zastąpi go dwóch potencjalnych dysydentów Charles Plosser i Richard Fisher. Jeśli nie podpiszą się pod komunikatem Fed, będzie to oznaczało, że zmiany mogą być szybsze, niż oczekuje rynek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu