Uwaga na progi

Monika Niewinowska
opublikowano: 06-05-2004, 00:00

W Funduszu Dotacji Inwestycyjnych czai się haczyk — maksymalna wartość dotacji to 100 tys. EUR, ale jednego zamówienia — 30 tys. EUR.

Przedsiębiorcy starający się o dotacje w ramach Funduszu Dotacji Inwestycyjnych napotkają nieoczekiwaną niespodziankę. W edycji PHARE 2002 pojawił się nowy zapis, ograniczający swobodę dokonywania zakupów o wartości większej niż 30 tys. EUR (około 141 tys. zł według obecnego kursu). Znaleźć można go w wytycznych dla wnioskodawców, w punkcie poświęconym kosztom kwalifikowanym. Źródłem tego niezbyt korzystnego zapisu jest PRAG, czyli unijny dokument określający sposób korzystania z pomocy przedakcesyjnej.

Zapis w wytycznych mówi, że wartość zakupu środków trwałych objętych dotacją u jednego dostawcy w ramach jednego rodzaju Klasyfikacji Środków Trwałych nie może przekroczyć 30 tys. EUR. W praktyce oznacza to, że niemożliwe będzie uzyskanie maksymalnej kwoty dofinansowania zakupu drogiego urządzenia.

Rozwiąż łamigłówkę

Firmy konsultingowe, trudniące się doradztwem w zakresie wykorzystania pomocy unijnej, mają już rozwiązanie pozwalające ominąć tę przeszkodę.

— Myślę że firmy chcące nabyć urządzenie przekraczające wartością 30 tys. EUR będą mogły ominąć przepis na dwa sposoby. Pierwszy to zaniżenie wartości faktury przedstawianej do rozliczenia dotacji i jednoczesne wystawienie drugiej — wyrównującej — na inny przedmiot lub usługę. W takiej sytuacji zmniejszy się co prawda udział dotacji w poniesionych kosztach, jednak nie straci się szansy na jakiekolwiek dofinansowanie. Drugi sposób — korzystniejszy dla przedsiębiorców, ale nie zawsze możliwy do realizacji — to rozbicie przedmiotu finansowania na kilka części o różnych numerach klasyfikacji środków trwałych Na przykład gdy maszyna składa się z podajnika i urządzenia właściwego, będzie trzeba kupić je „osobno” — podpowiada Damian Dec, właściciel firmy konsultingowej Atfin.

Są i pozytywy

Fundusz Dotacji Inwestycyjnych PHARE 2002, zarówno w wersji krajowej jak i regionalnej, różni się od poprzednich edycji również innymi szczegółami. Podwyższony został maksymalny udział dotacji w inwestycji, a w przypadku wersji krajowej z 50 do 100 tys. EUR wzrosła wartość dotacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Uwaga na progi