Uwaga rynku skupiona na otoczeniu

Adam Stańczak
opublikowano: 01-02-2023, 18:04
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Środowe notowania na rynku warszawskim skończyły się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów.

materiały prasowe

WIG20 stracił 1,59 procent przy spadku indeksu szerokiego rynku WIG o 1,30 procent. Rolę liderów obozu podażowego pełniły spółki JSW, CCC i PGE, które spadły – odpowiednio – o 11,63 procent, 6,77 procent i 6,12 procent. W WIG20 podaży oparły się tylko spółki PKO BP i Pepco. Z perspektywy końca sesji widać, iż lokalne zmienne uruchomiły poranny impuls spadkowy, ale przesądzająca o końcówce dnia była korelacja z Wall Street, która zaczęła sesję spadkami, co w kontekście globalnego czekania na wieczorny komunikat Fed było zwyczajnie nie do zignorowania. Z perspektywy technicznej sesja skończyła się dla WIG20 w konsolidacji ograniczanej poziomami 1955 pkt. i 1870 pkt., ale zamknięcie w rejonie 1872 pkt. oznacza, iż rynek ma bardzo skromny margines błędu. W czwartek starczy otwarcie luką w dół, by na rynku zostały wzmocnione oczekiwania spadku WIG20 w rejon połamanych oporów w okolicy 1800 pkt.

Nie też wątpliwości, iż kolejne dwie sesje powinny być podporządkowane rynkom zagranicznym. W czwartek GPW będzie reagowała razem z Europą, walutami i surowcami na komunikat Fed, prognozy ekonomiczne FOMC i konferencję prezesa Rezerwy Federalnej, a w piątek na comiesięczne dane z rynku pracy w USA i wyniki kwartalne amerykańskich gigantów technologicznych. Przestrzeni do samodzielności jest zatem niewiele i warto liczyć się z większą zmiennością dyktowaną przez przenoszenie atmosfery z giełd bazowych. Warto też liczyć się z ryzykiem mocniejszych reakcji na układ sił na rynku walutowym, który ma przed sobą jedne z najważniejszych sesji zaczętego roku. W trakcie kolejnych 24 godzin rynek będzie musiał wycenić nie tylko przyszłość polityki amerykańskiej Rezerwy Federalnej, ale i Europejskiego Banku Centralnego. Można założyć, iż GPW i złoty będą w tym układzie sił pasażerami prądów i trendów dominujących na świecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane