Użytkownicy Linuxa chcą mieć Płatnika

Kamil Kosiński
opublikowano: 10-07-2000, 00:00

Użytkownicy Linuxa chcą mieć Płatnika

Petycja przeciwko monopolowi Microsoftu

PROTESTUJEMY I POPIERAMY: Nie sprzeciwiamy się obowiązkowi dostarczania dokumentów do ZUS drogą elektroniczną. Wierzymy, że przyczyni się to do podniesienia poziomu edukacji komputerowej — wyjaśnia Artur Skura, redaktor naczelny miesięcznika LinuxPlus, jeden z inicjatorów protestu. fot. M. Pstrągowska

Ponad 1,6 tys. osób podpisało petycję domagającą się stworzenia wersji programu Płatnik, która działałaby pod kontrolą systemu operacyjnego Linux. Ich zdaniem, państwo nie może zmuszać przedsiębiorców do korzystania z programu, którego użytkowanie wiąże się z zakupem systemu operacyjnego konkretnego producenta, w tym przypadku z rodziny Windows firmy Microsoft.

W połowie maja 2000 roku ujawniono plany nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach społecznych. W nowym brzmieniu zmuszałaby ona wszystkich przedsiębiorców do wysyłania dokumentów rozliczeniowych dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych drogą elektroniczną. Byłoby to związane z koniecznością używania wyprodukowanego przez Prokom Software programu Płatnik. Choć sama aplikacja rozpowszechniana jest bezpłatnie, aby z niej skorzystać część przedsiębiorców musiałaby wydać około 3,5 tys. zł na komputer z modemem i co najmniej 1 tys. zł na system operacyjny z rodziny Windows.

Nie na siłę

Zmuszaniu klientów do zakupu oprogramowania spod znaku Microsoft sprzeciwili się Jacek Szafrański i Artur Skura z wydawnictwa Software, promującego alternatywne systemy operacyjne. Na stronie macierzystej miesięcznika LinuxPlus oraz w serwisie linux-news.pl, prowadzonym przez spółkę MotherShip Internet Holdings, właściciela portalu Ahoj, zamieścili oni w tej sprawie petycję.

— Dla przeciętnego Polaka wykorzystanie programu Płatnik wiąże się z zakupem komercyjnego systemu operacyjnego firmy Microsoft, znanego jako Windows. Nie widzimy powodu, dla którego państwo miałoby zmuszać obywateli do sporego wydatku na system operacyjny konkretnej firmy, skoro istnieje wiele darmowych odpowiedników. Na tym jednak nie koniec: uważamy, że z korzyścią dla państwa i obywateli byłoby, gdyby opublikowano otwarty standard przechowywania i przesyłania danych oraz umożliwiono firmom utworzenie odpowiedników programu Płatnik dla rzesz użytkowników innych systemów. Wyrażamy nadzieję, że nasze obawy okażą się płonne i rząd nie dopuści do sytuacji, w której część obywateli zostanie zmuszona do zakupu i używania jednego, konkretnego systemu operacyjnego — piszą autorzy protestu.

1600 podpisów

Oba serwisy pozwalają internautom na podpisanie petycji. Do 7 lipca 2000 roku, do godziny piętnastej, skorzystało z tej możliwości 1621 osób. Większość z nich to informatycy i studenci. Znikoma jest za to liczba przedsiębiorców, którzy poparli protest. Zdaniem Artura Skury nie umniejsza to jego rangi.

— Systemy informatyczne dużych przedsiębiorstw pracują z reguły pod kontrolą systemów unixowych. To informatycy muszą się na co dzień borykać z przenoszeniem danych z programu Płatnik do systemów finansowo-księgowych lub kadrowo-płacowych i na odwrót — zauważa.

Lada dzień inicjatorzy protestu zamierzają zweryfikować złożone przez Internet podpisy i wysłać petycję do Ministerstwa Finansów i ZUS. Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie byli w stanie w ciągu 48 godzin odpowiedzieć m.in. na pytanie, czy planowane jest stworzenie programu Płatnik działającego pod kontrolą systemów operacyjnych spoza rodziny Windows.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane