Valeo doda do Chrzanowa 179 mln zł

opublikowano: 30-09-2018, 22:00

Francuska grupa kolejny raz rozbudowuje zakład w Małopolsce. W fabryce produkującej światła samochodowe doda 119 miejsc pracy.

Czwarta z czternastu stref wydała decyzję o wsparciu, czyli zgodę na korzystanie ze zwolnień podatkowych. Zarząd Krakowskiego Parku Technologicznego (KPT) zaczął nowy rozdział od Valeo, francuskiego dostawcy motoryzacyjnego. Decyzja została wydana w ostatni czwartek, tego samego dnia, gdy takie dokumenty dla trzech firm wydała strefa warmińsko-mazurska. Wcześniej na nowych zasadach na inwestycje zdecydowały się firmy w strefach pomorskiej i mieleckiej.

Krakowska specjalna strefa ekonomiczna, której wiceprezesem jest Małgorzata Popławska, wydała swoją pierwszą decyzję w ostatni czwartek. Pod względem szybkości działania jest więc na podium — za pomorską i mielecką, a na tym samym miejscu, co warmińsko-mazurska.
Zobacz więcej

EX AEQUO:

Krakowska specjalna strefa ekonomiczna, której wiceprezesem jest Małgorzata Popławska, wydała swoją pierwszą decyzję w ostatni czwartek. Pod względem szybkości działania jest więc na podium — za pomorską i mielecką, a na tym samym miejscu, co warmińsko-mazurska. Fot. Marek Wiśniewski

Strefę znają

— Valeo zwiększy moce produkcyjne zakładu w Chrzanowie. Zainwestuje co najmniej 179 mln zł, a maksymalnie nawet 232,7 mln zł. Utworzy 119 miejsc pracy i utrzyma 2073 etaty. Termin zakończenia inwestycji przewidziany jest w grudniu 2021 r. — mówi Małgorzata Popławska, wiceprezes KPT.

Dodaje, że spółka musiała czekać na nowe przepisy, bo od lipca 2017 r. do stref nie można było włączać terenów prywatnych.

Zakład w Chrzanowie to jedna z czterech fabryk Valeo w Polsce. Jest najmłodsza, działa od 2004 r., a produkowane są tu przednie i tylne światła samochodowe. Po zakończonej w 2015 r. rozbudowie ma 34 tys. mkw. powierzchni, na której znajduje się 97 maszyn produkcyjnych i 37 linii montażowych. Pracuje tu ponad 1950 osób. Klientami zakładu są Porsche, Mercedes, VW, BMW, Volvo, Nissan, Audi, Renault, Opel, Toyota i PSA.

Valeo ma też dwa zakłady w pobliskiej Skawinie: jeden produkuje systemy chłodzenia silnika, a drugi — systemy wycieraczek. W tej miejscowości znajduje się też centrum usług wspólnych, które obsługuje firmy z grupy z zakresu: finanse i księgowość, IT, HR, zakupy oraz zarządzanie łańcuchem dostaw. W Czechowicach-Dziedzicach Valeo wytwarza systemy napędowe. W Polsce zatrudnia 7,5 tys. osób. Na świecie ma 184 zakłady i 111,6 tys. pracowników.

Firma już od kilku lat korzysta ze zwolnień podatkowych w specjalnej strefie ekonomicznej — krakowskiej i katowickiej. W krakowskiej zakłady w Skawinie i Chrzanowie są od 2013 r. W Skawinie Francuzi zainwestowali trzykrotnie, łącznie, jak wynika z zezwoleń — co najmniej pół miliarda złotych, a w Chrzanowie — dwukrotnie, prawie 150 mln zł.

Idą kolejni

Krakowska strefa wydała w tym roku ostatnich siedem zezwoleń. Firmy zadeklarowały w nich łącznie 185 mln zł nakładów i 107 miejsc pracy — czyli prawie tyle samo, co Valeo w jednym projekcie.

— Prowadzimy spotkania we wszystkich powiatach Małopolski, zainteresowanie firm jest spore, przygotowują dokumentację. Do końca roku wydamy jeszcze kilka decyzji — zapowiada Małgorzata Popławska.

W 2017 r. KPT wydał 20 zezwoleń, w których firmy obiecały 988 miejsc pracy i 566 mln zł nakładów. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu