Variant zarobi mniej, kurs leci w dół

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 11-01-2007, 00:00

Kilka przejęć, wejście na rynek olejowo-paliwowy i nowa emisja — to plany producenta artykułów motoryzacyjnych na ten rok.

Variant nie zdoła wywiązać się z prognoz finansowych na ubiegły rok zadeklarowanych w trakcie oferty publicznej z czerwca 2005 r. Miało być 72,3 mln zł przychodów i 6,9 mln zł zysku, będzie tylko odpowiednio 66 mln zł i 5,9 mln zł. I to mimo że na poziomie netto spółka doda 0,7 mln zł uzyskane ze sprzedaży 25 proc. udziałów w firmie Norma Variant.

Nie będzie łatwo

— Korekta prognozy wynika z czynników, których niestety nie mogliśmy przewidzieć. Chodzi o ciepłą jesień i zimę, które spowodowały gwałtowne skurczenie się rynku produktów eksploatacyjnych. Szacuję, że o połowę albo nawet więcej — tłumaczy Wiesław Cholewa, prezes giełdowej firmy.

Spółka przedstawiła prognozy na 2007 r., które potwierdzają, że również nie będzie to łatwy dla niej okres. Po sprzedaniu praw do dystrybucji produktów Norma na Wschodzie, co dawało 15 mln zł rocznych obrotów, sprzedaż Varianta wzrośnie tylko o 6 proc. — do 70 mln zł, głównie dzięki nowym produktom i ekspansji w takich krajach, jak Słowacja, Serbia czy Rumunia. Eksport spadnie jednak z 25 proc. do 8 proc. Zysk netto ma wynieść co prawda 7,7 mln zł, ale 3,1 mln zł to zarobek na sprzedaży praw dystrybucyjnych.

Wejście w paliwa

W tej sytuacji zarząd Varianta przygotował na 2007 r. wiele działań mających zwiększyć efektywność grupy.

— Chcemy wejść na rynek olejowo-paliwowy. Wartość tej inwestycji szacujemy na 25-30 mln zł — zapowiada Wiesław Cholewa.

Szczegółów można się spodziewać dopiero za dwa-trzy miesiące. W planach spółka ma też kilka akwizycji mniejszych firm. Rozmowy trwają. Plany zostaną sfinansowane z nowej emisji akcji na przełomie drugiego i trzeciego kwartału. Jej wielkość zależy od rezultatów przejęć. Wyniesie pewnie kilkadziesiąt milionów złotych.

Inwestorzy przyjęli wieści z dezaprobatą. Kurs Varianta spadał. Na zamknięciu za jedną akcje płacono 15,60 zł, co oznacza spadek o 2,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane