Varisella chce mieć miedź, ropę i potas

opublikowano: 15-04-2013, 06:20

Po latach milczenia inwestor odsłania biznesowy projekt na najbliższą dekadę. Wykłada miliony na poszukiwania w Afryce.

56-letni biznesmen ostatni raz na liście najbogatszych „Wprost” pojawił się w 2009 r. z majątkiem 350 mln zł. Varisella, który zaczynał zdobywanie wielkich pieniędzy od handlu sztuką, złote interesy robił ponad dekadę temu. Najpierw zainwestował 2,7 mln USD w kulejący browar Warka.

Zrestrukturyzował firmę i sprzedał ją z pokaźnym zyskiem. Podobny scenariusz przerobił z Browarami Dolnośląskimi Piast, które w 2001 r. za około 50 mln USD sprzedał Carlsbergowi. Po tej transakcji inwestor wycofał się z życia publicznego, tłumacząc, że pochłania go rodzina i sztuka. Sprzedał wówczas jacht i większość koni ze swojej stajni. Na co dzień mieszka w Mayfair w Londynie, nie tak daleko od rezydencji Jana Kulczyka. I podobnie jak najbogatszy Polak, przyszłość widzi m.in. w Afryce.

— Przez jakiś czas szukałem kolejnego wielkiego projektu, wyzwania. Odkryłem Afrykę. Afryka jakiś czas temu rozpoczęła proces wielkich zmian, obecnie przypomina lata 90. przełomu i transformacji, wreszcie prywatyzacji w Europie Środkowej. Wszystko jest możliwe, dobre pomysły mają szansę, ale potrzebują kapitału i know-how — tłumaczy Ryszard Varisella.

Więcej w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu" oraz archiwum PB>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Jedliński

Polecane