Vastint dzieli się na moduły

opublikowano: 07-11-2021, 20:00

Deweloper i właściciel biurowców przygotował elastyczną ofertę dla najemców. Pierwsze biura pod marką Ready Flex wynajęły się od ręki

Vastint wprowadził możliwość elastycznego wynajmu Ready Flex – samodzielnych, w pełni umeblowanych i niedużych biur, które w zamierzeniu uzupełnią lub zastąpią siedzibę główną. Według Rogera Anderssona, dyrektora zarządzającego Vastint Poland, oferta jest dobrym rozwiązaniem dla dynamicznie rosnących firm, a także dla tych, którzy potrzebują na określony czas dodatkowej przestrzeni lub muszą zatrudnić pracowników projektowych. Proponowane okresy najmu to 6 do 24 miesięcy. Dotychczas Vastint wynajmował biura standardowo na 5-10 lat.

Cztery moduły po ok. 350 m kw., łącznie 1400 m kw. przygotowane w Business Garden we Wrocławiu zostały wynajęte od razu po oddaniu do użytku. To całe piętro w 13-piętrowym budynku tego kompleksu. Business Garden we Wrocławiu ma 117 tys. m kw. powierzchni.

– Wśród najemców mamy firmy traktujące to biuro stricte jako powierzchnię tymczasową. Zakładają, że po zakończeniu kilkunastomiesięcznej umowy wynajmą większe biuro na dłuższy okres. Dla innych firm ta powierzchnia ma charakter docelowy, zaś ostatnią z grup są podmioty, które nie mogą określić, ile metrów będą potrzebować za pół roku, a co za tym idzie, powziąć dłuższych zobowiązań – mówi Marek Ulanecki, starszy menedżer ds. najmu w Vastint Poland.

Powodzenie eksperymentu przerosło oczekiwania właściciela. Obecnie przygotowuje kolejne piętro we wrocławskim kompleksie, dzieląc je na cztery małe biura. Mają być gotowe w drugiej połowie 2022 r. Następne biura Ready Flex firma uruchomi w Business Garden Poznań i K2 w Gdyni, a z czasem w kolejnych swoich obiektach w Poznaniu i Warszawie.

– Oferta stanowi też odpowiedź na model pracy hybrydowej i potrzebę większej elastyczności. Jest czymś pomiędzy powierzchniami oferowanymi przez coworkingi, a tradycyjnym biurem. Również cena najmu jest konkurencyjna wobec kosztów, jakie należałoby ponieść w coworkingu, choć nieco wyższa od czynszu w tradycyjnym modelu z uwagi na kompleksowe wyposażenie powierzchni – mówi Marek Ulanecki.

Według firmy doradczej Cresa Polska, czynsze wywoławcze w budynkach biurowych we Wrocławiu wynoszą od 10 EUR/m kw./miesiąc w lokalizacjach poza centrum, do 16 EUR/m kw./miesiąc w centrum miasta. W coworkingach ceny są zależne od lokalizacji, standardu powierzchni oraz zakresu usług. Przykładowo dla firmy, która potrzebuje 10 biurek w centrum Wrocławia będzie to 500-1500 złotych netto miesięcznie za biurko. Uwzględniając części wspólne na jedno biurko w coworkingu przypada ok. 7 m kw. W tradycyjnym biurze jest to średnio 7-8 m kw. na osobę, choć zdarzają się też biura mające 10 m kw. na osobę.

– We Wrocławiu obecni są zarówno niezależni operatorzy powierzchni flex, tacy jak IWG udostępniające powierzchnie pod brandem Regus czy Spaces, jak i właściciele biurowców, którzy coraz częściej przeznaczają część powierzchni na takie biura. Do tych drugich, którzy oferują we Wrocławiu takie rozwiązania w swoich budynkach, należy Buma (brand coworkingowy At Office), Skanska (Business Link), Cavatina (Quickwork) czy też Echo Investment (CitySpace) – mówi Anna Domańska, doradca w Cresa Polska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane