VAT na początek

Łukasz Świerżewski
opublikowano: 20-09-2004, 00:00

Rada skarbowości przy ministrze finansów zaczęła pracę od wiążących interpretacji prawa i VAT. Jej plany są ambitne. Zdąży przed wyborami?

Mirosław Gronicki, minister finansów, oczekuje, że powołana w piątek Społeczna Rada Skarbowości pomoże w rozwiązywaniu bieżących problemów podatników i aparatu skarbowego, a także przygotuje długofalową strategię zmian całego systemu.

— Chodzi to, by eksperci wskazywali problemy, które nie wymagają ingerencji ustawowej, i pomagali w ich rozwiązywaniu. Drugim celem jest przygotowanie strategii przebudowy systemu podatkowego. Zaczniemy od diagnozy tego, co mamy — twierdzi Mirosław Gronicki.

Zdaje on sobie jednak sprawę, że to, jak wiele uda się zrobić, zależy od czasu trwania rządu. A tego jest mało.

— Chcielibyśmy jednak wystąpić z konkretnymi propozycjami dla parlamentu — deklaruje minister finansów.

Na pierwszym piątkowym posiedzeniu eksperci poświęcili dużo czasu wiążącym interpretacjom prawa podatkowego, które zostały zapisane w ustawie o swobodzie, a teraz muszą zostać wpisane do ordynacji podatkowej.

— Powstał dwuosobowy zespół który przygotuje propozycje zapisów nowelizacyjnych — mówi Krzysztof Zdanowski, sekretarz rady.

Rada zgodziła się, że szybko trzeba zająć się problemami wynikającymi z wprowadzonej niedawno ustawy o VAT.

Rada skarbowości ma spotykać się co trzy, cztery tygodnie. W jej skład wchodzą reprezentanci biznesu i środowiska naukowego: Jerzy Bartnik ze Związku Rzemiosła Polskiego, Bogusław Brzeziński z UMK w Toruniu, Lech Goraj z Instytutu Ekonomiki Górnictwa, Przemysław Kulawczuk z Krajowej Izby Gospodarczej, Jeremi Mordasewicz z PKPP, Włodzimierz Nykiel z Uniwersytetu Łódzkiego, Leszek Pawłowicz z Gdańskiej Akademii Bankowej, Joe Smoczyński z KPP, Sławomir Wymysłowski z Federacji Konsumentów i doradca ministra Krzysztof Zdanowski. Mirosław Gronicki chce też powołać Społeczną Radę Makroekonomii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / VAT na początek