VAT płynie szerokim strumieniem

Fiskus nie musi martwić się o kasę państwa. Dochody budżetu są coraz wyższe, a deficyt poniżej planu.

Paweł Szałamacha, minister finansów, ma po pierwszym półroczu powody do zadowolenia. Chociaż w kasie państwa jest 18,7 mld zł deficytu, plan zakładał, że dziura budżetowa będzie o prawie 4 mld zł głębsza. Dochody są o ponad 10 proc. wyższe niż rok temu o tej samej porze, a z samych podatków urosły o 7,4 proc.

Największą satysfakcję szef resortu finansów może czerpać z tego, co wpływa z podatku od towarów i usług. To największa pozycja w dochodach budżetowych, która odpowiada za ponad 47 proc. wszystkich wpływów. Przez ostatnie lata VAT spędzał ministrom finansów sen z powiek przez rosnące zaległości i wyłudzenia. Jest szansa, że w tym roku karta się odwróci.

— Następuje odbudowa dochodów podatkowych państwa. Obserwujemy to praktycznie w każdym typie podatków, oprócz tych, które zostały wprowadzone po raz pierwszy w tym roku — mówi Paweł Szałamacha.

Z VAT po pierwszym półroczu fiskus zebrał o 7,9 proc. więcej rok do roku, czyli o około 4,5 mld zł. Szczególnie dobrze wyglądały maj i czerwiec, gdzie dynamika wzrostu była dwucyfrowa. Ekonomiści przewidują, że resort finansów dostanie z podatku od towarówi usług więcej, niż wpisał w plan finansowy państwa.

— Dochody z tytułu VAT ukształtują się, naszym zdaniem, na poziomie wyższym o 2,1 mld zł, niż zakłada ustawa budżetowa — prognozuje Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole. To by oznaczało, że w sumie do budżetu wpadnie z tego tytułu ponad 130 mld zł wobec 123,1 mld zł rok temu.

Jedyny podatek, który nie chce płynąć do publicznej kasy, to danina od aktywów niektórych instytucji finansowych. Na razie udało się zebrać zaledwie 1,4 mld zł i plan na cały rok (5,5 mld zł) nie będzie zrealizowany. Podobnie jak założone 2 mld zł z podatku handlowego, który jeszcze nie wszedł w życie. Jednak minister finansów nie martwi się o stan budżetu i w porozumieniu z resortami skarbu i energii zdecydował, że zadowoli się 3 mld zł z dywidend zamiast wpisanej w ustawę kwoty 4,5 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu