VAT uderza w leasing

Andrzej Dębiec
13-04-2005, 00:00

Branża leasingowa zmuszana jest często do podejmowania decyzji, których podatkowych konsekwencji nie można przewidzieć.

Przy okazji ostatnich zmian przepisów dotyczących podatków dochodowych ustawodawca nie skorzystał ze sposobności wprowadzenia rozwiązań, które eliminowałyby dotychczasowe problemy. W dalszym ciągu wątpliwe pozostaną kwestie dotyczące choćby ustalania wartości początkowej ponownie leasingowanego samochodu, podatkowych rozliczeń związanych z wcześniejszym wygaśnięciem lub rozwiązaniem umowy, daty uznania za przychód niektórych świadczeń wynikających z umowy leasingu.

W tej ostatniej kwestii niedawno wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, uznając, że w przypadku odszkodowań wypłacanych w związku z umową leasingu przychód po stronie finansującego powstaje wraz z datą wymagalności świadczenia, a nie w dniu fizycznego otrzymania pieniędzy. Nie można jednak wykluczyć, że w innej sprawie, w identycznym stanie faktycznym zapadnie odmienne orzeczenie, jak to wielokrotnie miało miejsce w przeszłości.

Podatek

Również rozwiązań co do podatku VAT nie można zaliczyć do najbardziej udanych. Począwszy od 1 maja 2004 r. firmy leasingowe musiały dokonać istotnych zmian w zasadach rozliczania tego podatku od leasingowanych samochodów, szczególnie w przypadku lea-singu finansowego. Wydawało się, że nowe zasady, pozwalające na częściowe odliczenie podatku VAT w przypadku nabywania i leasingu samochodów osobowych, pozytywnie przyjęte przez rynek, są zapowiedzią przyszłych, dalej idących, korzystnych zmian. Niestety już po niecałym roku okazało się, że tak nie jest.

Proponowane w projekcie ustawy zmiany dotyczące odliczania podatku od samochodów osobowo-ciężarowych niewątpliwie wpłyną negatywnie na liczbę zawieranych umów. Ponadto sprzyjać będą wielu nadużyciom. Wątpliwości podatników budzą niektóre rozwiązania przyjęte dla potrzeb VAT. Dla przykładu można wymienić zasady ustalania podstawy opodatkowania w przypadku denominowania rat leasingowych w walutach obcych, terminu zwrotu podatku VAT w przypadku leasingu finansowego czy zasady opodatkowania sprzedaży wierzytelności leasingowych.

Trzeba porozmawiać

Ponawiane przez środowisko firm leasingowych zaproszenie, przede wszystkim dla ministra finansów, do dyskusji, której celem jest uregulowanie kwestii leasingu w przepisach podatkowych, powinno zostać przyjęte. Tylko po dokładnym omówieniu wszystkich wątpliwości możliwe będzie wypracowanie kompromisowego rozwiązania, zabezpieczającego zarówno interesy skarbu państwa, jak i chroniącego słuszne prawa firm leasingowych i ich klientów.

Andrzej Dębiec radca prawny, partner w kancelarii Lovells

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Dębiec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / / VAT uderza w leasing