Vattenfall zapłacił za 25 proc. akcji GZE

Agnieszka Berger
07-02-2001, 19:26

Szwedzki koncern Vattenfall zapłacił MSP za 25 proc. akcji Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego. Pierwszy pakiet walorów śląskiej spółki dystrybucyjnej kosztował inwestora 167,5 mln EUR.

Zgodnie z umową prywatyzacyjną, Szwedzi od razu podwyższyli kapitał GZE o 10 proc. Akcje nowej emisji kosztowały Vattenfalla o 66 mln EUR. Po ich objęciu udział inwestora strategicznego w kapitale śląskiego dystrybutora energii elektrycznej wzrósł do 31,8 proc.

W ciągu dwóch lat szwedzki koncern ma łącznie dokapitalizować GZE o kwotę 165 mln EUR. Po upływie tego okresu inwestor będzie mógł wykupić akcje pracownicze, a rok później za 186 mln EUR Ń kolejny pakiet akcji będących w posiadaniu skarbu państwa.

Vattenfall zobowiązał się, że w ciągu 10 lat zainwestuje w GZE łącznie 2,8 mld zł. Program inwestycyjny śląskiej spółki zakładał przede wszystkim wydatki na modernizację i rozbudowę sieci średnich i niskich napięć.

Według Piotra Kukurby, prezesa GZE, właśnie na ten cel firma przeznaczy wpływy z przeprowadzonego już podniesienia kapitału.

- Część pieniędzy zamierzamy zainwestować w rozbudowę naszej sieci światłowodów. Umożliwi nam to wydzierżawianie łączy na większą niż dotychczas skalę - mówi Piotr Kukurba.

Torbjorn Wahlborg, prezes Vattenfall Poland, który obejmie też stanowisko wiceprezesa zarządu GZE, zapowiada, że szwedzki koncern planuje kolejne inwestycje w polską energetykę.

- Prawdopodobnie jeszcze w tym roku weźmiemy udział w prywatyzacji którejś ze spółek dystrybucyjnych - mówi prezes Wahlborg.

Jak twierdzi szef Vattenfall Poland, zarząd koncernu nie zdecydował się jeszcze na udział w konkretnym przetargu. Wiadomo, że Szwedzi będą mieli do wyboru grupę G-8 lub G-4, przedstawiciele branży są jednak przekonani, że Vattenfall będzie chciał walczyć przede wszystkim o warszawski Stoen.

Torbjorn Wahlborg nie wyklucza inwestycji w polskie elektrownie Ń jednak na pewno nie w tym roku. Koncern bardziej interesują elektrociepłownie. Szwedzi mają już większościowy pakiet ogromnych EC Warszawskich. Są też po due dilligence w niewielkiej EC Tychy.

- Nie zdecydowaliśmy jeszcze, czy złożymyw tychach wiążącą ofertę - dodaje prezes Wahlborg.

Agnieszka Berger

a.berger@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Vattenfall zapłacił za 25 proc. akcji GZE