Vattenfall zdobywa Niemcy

Małgorzata Birnbaum
04-12-2001, 00:00

Vattenfall kupił za 1,63 mld USD 44,8 proc. udziałów w lokalnej niemie- ckiej spółce Bewag. Oznacza to, że borykający się z problemami finansowymi szwedzki koncern będzie mniej aktywny na innych rynkach — niestety, także w Polsce.

Wczoraj Vattenfall, szósty w Europie koncern energetyczny, zwiększył swoje udziały w Bewagu, berlińskiej spółce, która zajmuje się dostarczaniem energii i wody — z 44,8 do 89,6 proc. Jeśli transakcję zaaprobują władze antymonopolowe, Vattenfall będzie miał 92 proc. głosów w Bewagu.

Za pakiet Szwedzi zapłacą 1,63 mld USD (6,6 mld zł) — nieoficjalnie wiadomo, że gotówką. Koncern zamierza pożyczyć pieniądze na transakcję, dzięki której umocni pozycję na kluczowym rynku niemieckim, gdzie ma 1 mln klientów.

— Zrealizowaliśmy nasz plan strategiczny w Niemczech i zrobiliśmy duży krok ku zdobyciu Europy — komentuje Lars Josefsson, dyrektor zarządzający Vattenfalla.

Transakcja nie jest zaskoczeniem dla analityków. Już rok temu mówiono, że Vattenfall kupi cały Bewag lub pakiet kontrolny. Akcje Bewagu podrożały wczoraj prawie o 17 proc. — do 14,5 EUR (52,3 zł).

Nowy zakup może spowodować, że Vattenfall na jakiś czas powstrzyma się z dalszymi akwizycjami. Już pół roku temu koncern, który jest firmą państwową, starał się wejść na giełdę w Sztokholmie, żeby zdobyć pieniądze. Na razie jednak to się nie udało.

— Transakcja oznacza uszczuplenie i tak już wątłych zasobów gotówkowych, co może zmniejszyć aktywność Vattenfalla związaną z zakupami spółek na innych rynkach, także w Polsce — mówi Dominik Czajewski, zajmujący się doradztwem inwestycyjnym w energetyce.

W Polsce Vattenfall jest inwestorem w GZE oraz ma 55 proc. w Elektrociepłowniach Warszawskich. Vattenfall i Bewag złożyły oferty na zakup akcji prywatyzowanego Stoenu, warszawskiego dystrybutora prądu. Nieoficjalnie mówi się, że były to dwie ostatnie pod względem wartości propozycje. MSP poinformuje o decyzji 18 grudnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Birnbaum

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Strona główna / Vattenfall zdobywa Niemcy