Czytasz dzięki

Venture Inc odcina pępowinę od LiveChata

opublikowano: 20-10-2020, 22:00

Fundusz, który ma personalne związki z LiveChatem, nie chce być już postrzegany przez pryzmat sukcesu giełdowej spółki. Ma własne ambitne plany i kilkanaście milionów złotych na inwestycje

Venture Inc to fundusz skupiający się na wspieraniu projektów IT, szczególnie w modelu SaaS. Spółka została założona w 2007 r. Od 2010 r. była notowana na NewConnect, a w 2017 r. przeniosła się na główny parkiet. We władzach funduszu nie brakuje współzałożycieli LiveChat Software, którego kapitalizacja to już blisko 3 mld zł. To m.in. Jakub Sitarz, Mariusz Ciepły czy Maciej Jarzębowski.

Czas zmian

Venture Inc chciałby jednak zbudować własną tożsamość w oderwaniu od sukcesu firmy, z którą jest mocno kojarzony.

— Chcemy, aby spółka była postrzegana nie jako dziecko założycieli LiveChata, tylko podmiot, który ma wewnątrz kompetencje, ekspertów od inwestycji i funkcjonuje zupełnie samodzielnie, a nie odcina kupony od historii. Jest to tym bardziej istotne, że chcemy zintensyfikować nasze działania inwestycyjne — mówi Jakub Sitarz, prezes i akcjonariusz Venture Inc Fundusz planuje też zmiany w polityce informacyjnej.

— W ostatnim czasie byliśmy skoncentrowani na zmianach w naszym portfolio i nie komunikowaliśmy się aktywnie z rynkiem. Teraz chcemy to zmienić i otworzyć nowy etap w naszej komunikacji. Chcielibyśmy się bardziej pokazać rynkowi i przekazywać więcej informacji o nas i naszych spółkach — deklaruje prezes.

Venture Inc ma w portfelu takie spółki jak np. Timecamp, Brand24, Sundose czy Infermedica, ale wielu potencjalnych partnerów, z którymi rozmawia, w ogóle nie zdaje sobie z tego sprawy.

— Kiedy dzięki zmianom w komunikacji dotrzemy do świadomości partnerów z informacją o tym, jaki mamy portfel i jak działamy, łatwiej będzie nam robić kolejne projekty — mówi Rafał Sobczak, menedżer inwestycyjny Venture Inc To tym bardziej istotne, że obecnie fundusz dysponuje kwotą kilkunastu milionów złotych na nowe inwestycje.

— Zatrudniliśmy nowe osoby i przeglądamy średnio 100 spółek tygodniowo. Nasz górny limit inwestycyjny to 3 mln zł w jeden projekt i na razie nie planujemy go zwiększać, ale większe inwestycje są możliwe we współpracy z partnerami — informuje prezes.

Rozbudowa portfela

Fundusz chciałby realizować co najmniej jedną inwestycję na kwartał. W tym roku zrealizował już cztery projekty: Exit Plan, Sundose, Grandehub i kolejną rundę inwestycyjną w Timecamp.

— Szacuję, że w ciągu najbliższych 18 miesięcy w naszym portfelu pojawi się sześć nowych spółek. Koncentrujemy się na firmach software’owych i sprzedających usługi w modelu subskrypcyjnym z potencjałem na globalną sprzedaż — mówi Rafal Sobczak.

Menedżerowie funduszu nie przewidują potrzeby pozyskania nowego kapitału w średnim okresie. Zakładają, że pieniądze z wyjść z inwestycji i dywidend powinny być wystarczające do realizacji planów. W lipcu z częściowego wyjścia ze spółki Infermedica fundusz pozyskał 1 mln zł. Nadal posiada jej znaczący pakiet, który jest wart kilkakrotnie więcej niż zainwestowany w nią kapitał. Nie wyklucza sprzedaży mniejszych pakietów akcji spółek portfelowych także w przyszłości, jeśli będzie możliwość uzyskania korzystnej ceny.

— Mamy pieniądze i możemy wspierać nasze spółki portfelowe również pożyczając im je na korzystnych warunkach, co może być korzystne tam, gdzie liderzy projektów nie chcą rozwadniać swoich udziałów — deklaruje Rafal Sobczak.

Dojrzałe inwestycje

Spółka, która może zasilić Venture Inc wypłatami dywidend, to TimeCamp. Fundusz zainwestował w nią na wczesnym etapie rozwoju, jest obecny w akcjonariacie już od ponad siedmiu lat i ma pozostać jeszcze przez kilka. TimeCamp oferuje rozwiązanie, które pozwala na efektywne monitorowanie czasu pracy, projektów i zadań. Przed laty na inwestycję w spółkę zdecydowało się Asseco Poland.

— Myślimy też o kolejnym podmiocie z portfela, który niedługo może stać się spółką dywidendową — informuje Jakub Sitarz.

Szczegółów nie ujawnia, bo w portfelu Venture Inc znajdują się także spółki publiczne. Inną inwestycją, z którą Venture Inc nie planuje na razie się rozstawać, jest notowany na NewConnect Brand24. Przed rokiem zaszkodziła mu decyzja Facebooka o odcięciu od danych, ale po ok. pół roku kryzys udało się zażegnać.

— Spółka ta wyszła silniejsza z kryzysu z Facebookiem. Ostatnio braliśmy udział w podwyższeniu kapitału, co pokazuje nasze nastawienie do niej — na razie nie planujemy z niej wychodzić — mówi szef funduszu.

Venture Inc nie wyklucza upubliczniania swoich spółek portfelowych.

— Będziemy zawsze szukać jak najlepszej możliwości wychodzenia z inwestycji. Na razie nie mamy spółki, która byłaby w takim punkcie, ale np. TimeCamp i Intelliseq mogłyby w przyszłości trafić na parkiet — deklaruje Rafał Sobczak.

Intelliseq to bioinformatyczna firma rozwijająca aplikację, która doradzi ludziom, jaki rodzaj sportu powinni trenować, by schudnąć albo nabrać mięśni.

OKIEM EKSPERTA

Dobry krok

ANDRZEJ RÓŻYCKI, partner zarządzający Tar Hell Capital

Założyciele Venture Inc są również założycielami LiveChata – biznesu, który nadal świetnie się rozwija. To, że jest się dobrym przedsiębiorcą, wcale nie oznacza, że automatycznie będzie się dobrym inwestorem, ale z pewnością w branży technologicznej jest to bezcenne doświadczenie. Dowodem na skuteczność tego, co się robi w branży venture capital, nie jest jedna inwestycja, tylko powtarzalność procesów, czyli zdolność do analizowania i realizacji inwestycji potwierdzona kilkoma projektami, dobry zespół i umiejętność pracy z wieloma wybitnymi, ale przez to często wymagającymi założycielami. Jeśli Venture Inc chce być postrzegany jako typowy fundusz venture capital, to kluczowe jest budowanie historii inwestycyjnych sukcesów. W tym przypadku ta historia już się dzieje i budowanie tożsamości na niej opartej to dobry krok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane