Viessmann inwestuje 200 mln EUR w Legnicy

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Niemiecki producent wybuduje w Legnicy fabrykę pomp ciepła, w której zatrudni 1,7 tys. osób.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • kiedy ruszy nowy zakład Viessmanna
  • co jeszcze firma buduje w Legnicy
  • na jakiej działce inwestuje

Viessmann inwestuje 200 mln EUR w Legnicy

opublikowano: 14-07-2022, 14:01
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Niemiecki producent wybuduje w Legnicy fabrykę pomp ciepła, w której zatrudni 1,7 tys. osób.

Tydzień temu o budowie wartej 300 mln EUR fabryki pomp ciepła w Ksawerowie pod Łodzią poinformował japoński Daikin, teraz o jedną trzecią mniejszą inwestycję ogłasza Viessmann. Firma wmurowała kamień węgielny pod budowę nowej siedziby działu Climate Solutions w Legnicy, gdzie produkuje od 20 lat. Powstanie kolejny zakład produkujący pompy ciepła. Viessmann wyda 200 mln EUR, to część zaplanowanych na trzy lata inwestycji za 1 mld EUR w rozwój produkcji pomp ciepła i ekologicznych rozwiązań klimatyzacyjnych. Firma rozbudowuje moce wytwórcze systemów magazynowania energii elektrycznej, kolektorów słonecznych i instalacji ciepłowniczych, planuje w związku z tym kolejne inwestycje w europejskich fabrykach, w tym w Niemczech.

Rok ogrzewania i chłodzenia
Rok ogrzewania i chłodzenia
Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, której prezesem jest Przemysław Bożek, wydała w pierwszym półroczu jedną decyzję o wsparciu: dla niemieckiej firmy Thermofin, która kosztem 46 mln zł rozbuduje fabrykę urządzeń klimatyzacyjnych w Złotoryi.

Wysokosprawne pompy ciepła wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy będą produkowane w budynku o powierzchni 50 tys. m kw. Ukończenie budowy planowane jest na 2023 r. W fabryce będzie pracować 1,7 tys. osób. Dziś największy dział climate solutions zatrudnia w Polsce 1250 osób. W 2023 r., gdy zostanie otwarta siedziba drugiego co do wielkości działu firmy, refrigeration solutions, powstanie jeszcze 150 etatów. W portfelu Viessmanna są też m.in. polskie spółki Kospel i ETX, które również wytwarzają urządzenia grzewcze korzystające z energii elektrycznej i instalacji ciepłowniczych.

Decyzję o wsparciu inwestycji w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Viessmann dostał już w grudniu ubiegłego roku.

- Planujemy wybudować zakład blisko cztery razy większy niż obecny. Powstanie na ponad 17 ha na terenie byłego lotniska, zakupionych od miasta Legnica. Jest to największa inwestycja w historii grupy Viessmann – powiedział wówczas Tomasz Tomczak, prezes firmy Viessmann Technika Grzewcza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.