Viktor Orbán vs Manfred Weber

opublikowano: 06-05-2019, 22:00

Dzień Europy, obchodzony 9 maja na pamiątkę wizjonerskiej deklaracji francuskiego ministra Roberta Schumana z 1950 r., zostanie upamiętniony w czwartek nieformalnym szczytem Rady Europejskiej (RE) w rumuńskim Sybinie (Sibiu).

Viktor Orbán postanowił wziąć odwet na grupie EPL jeszcze przed wyborami do PE.
fot REUTERS-Dylan Martinez-Forum

Zbiórka prezydentów/premierów na dwa tygodnie przed długim weekendem wyborczym 23-26 maja 2019 r. została wymyślona w celu konsolidacji unijnej wspólnoty pod przewodem Europejskiej Partii Ludowej (EPL). Ta chadecka międzynarodówka jest najsilniejszą grupą polityczną od początku istnienia Parlamentu Europejskiego (PE). Barwy EPL reprezentują obecnie wszyscy trzej szefowie głównych unijnych instytucji — Donald Tusk (RE), Jean-Claude Juncker (Komisja Europejska, KE) i Antonio Tajani (PE). Pomysłodawcą wielkiej zbiórki był jednak rumuński prezydent Klaus Iohannis, również reprezentujący chadecką EPL.

Ideą szczytu w Sybinie jest oswojenie wszystkich prezydentów/premierów z postacią Manfreda Webera jako przyszłego szefa KE. Doświadczony europoseł bawarskiej CSU jest w kończącej się kadencji PE przewodniczącym grupy EPL i został przez nią naturalnie wysunięty na stanowisko szefa unijnego gabinetu w kadencji 2019-24. Kandydatura Niemca, chociaż Bawarczyka, od początku wywoływała jeśli nie niechęć, to rezerwę niektórych rządów małych państw, ponieważ jego wybór już bez wątpliwości potwierdziłby absolutną dominację największego państwa UE.

Trzy dni przed nieformalną intronizacją Manfreda Webera odpalona została jednak pod jego fotelem mina. Węgierski premier Viktor Orbán oficjalnie ogłosił wycofanie poparcia Fideszu dla kandydatury Bawarczyka, odgrywając się za zawieszenie jego partii w członkostwie w EPL. Naturalnym drugim krokiem będzie ostateczne wyjście węgierskiej partii rządzącej z chadeckiej międzynarodówki. Zanosiło się na to od dawna, ale decyzji Viktora Orbána spodziewano się po wyborach, gdy w nowym składzie PE zacznie się partyjna układanka.

Skutkiem ruchu premiera Węgier jest osłabienie szans Manfreda Webera. Zgodnie z traktatem kandydata na przewodniczącego KE wyłania Rada Europejska większością kwalifikowaną. Procedura zostanie przeprowadzona na szczycie 20-21 czerwca, chociaż niewykluczone, że Donald Tusk zwoła w tak ważnej sprawie dodatkowy. Większość kwalifikowaną stanowi co najmniej 72 proc. prezydentów/premierów — czyli 21 z 28 — reprezentujących państwa zamieszkiwane przez co najmniej 65 proc. obywateli UE. Odwracając te liczby — Viktor Orbán do utrącenia kandydatury Manfreda Webera musi zmontować mniejszość blokującą w składzie co najmniej 8 szefów państw/rządów. Zapowiada się starcie naprawdę ostre i mające dalekosiężne skutki…

Sprzeciw Fideszu będzie miał zdecydowanie mniejszy wpływ na wynik głosowania PE. Węgrzy w ogóle mają tylko 21 euromandatów, wszechrządząca partia zdobędzie ich zapewne 12-13. PE zatwierdza kandydata przedstawionego przez RE większością głosów wszystkich europosłów. Jeżeli pierwszy przegra, w ciągu miesiąca szczyt RE wyłania następnego i tak aż do skutku. Manfred Weber może zatem przepaść również w głosowaniu na dobrze mu znanej sali w Strasburgu, ale jego losy jako potencjalnego przewodniczącego KE rozstrzygną się raczej na szczycie RE w Brukseli.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane