Czytasz dzięki

VIS znaczy SIŁA

opublikowano: 09-02-2018, 10:22

Budowa nowoczesnego przemysłu zbrojeniowego było jednym z najważniejszych zadań odrodzonej w 1918 r. Rzeczypospolitej. Fundamentem przedsięwzięcia stała się Fabryka Broni w Radomiu, w której od 1936 r. produkowano pistolet uznawany za jeden z najlepszych na świecie.

Polscy inżynierowie Piotr Wilniewczyc i Jan Skrzypiński pierwszy prototyp pistoletu stworzyli już w 1930 r. Początkową nazwę WiS (od nazwisk konstruktorów) zmieniono na VIS, które to słowo oznacza po łacinie siłę. Projekt zgłoszono do Urzędu w Warszawie 15 stycznia 1931, patent nr 15567 przyznano 8 lutego 1932.

Henio trzyma VISa, Roma celuje z karabinu Błyskawica.
Wyświetl galerię [1/2]

Henryk Ożarek "Henio" (po lewej) i Tadeusz Przybyszewski "Roma" (po prawej) z Kompanii Anna Batalionu Gustaw w okolicy Kredytowej Królewskiej.

Henio trzyma VISa, Roma celuje z karabinu Błyskawica.

Konstrukcja inspirowana była amerykańskim Coltem 1911, dostosowano ją jednak do nabojów parabellum 9 mm. Specjaliści z Muzeum Wojska Polskiego tak opisują jego innowacyjne rozwiązania: "zasada działania oparta była na krótkim odrzucie lufy, ryglowanie następowało przez jej przekoszenie w płaszczyźnie pionowej. Rozwiązanie konstrukcyjne odryglowania, zatrzymania i zaryglowania lufy oraz sposobu jej osadzenia było nowatorskie i zostało opatentowane (patent numer 15567). Oryginalny był także zwalniacz kurka, pozwalający na jego bezpieczne opuszczenie przy załadowanej broni. Chwyt VIS-a zaopatrzono w gniazdo zaczepowe do przyłączenia kolby-futerału, której ostatecznie jednak przed wybuchem wojny nie zdążono wprowadzić. Broń zasilano z pudełkowego, jednorzędowego magazynka na 8 nabojów. Z lewej strony zamka znajdowało się oznaczenie: F.B. RADOM, następnie rok produkcji i orzeł państwowy, a dalej VIS-wz.35 / pat. Nr.15567."

W Wojsku Polskim pistolet wydawano  ze skórzaną kaburą. Kaburę żołnierz nosił na pasie głównym, po prawej stronie ciała niemal na biodrze. Wyjątkiem była 10 Brygada Kawalerii, gdzie pistolety noszono na tzw. sposób niemiecki – czyli kaburą po lewej stronie pasa. Do kabury dołączony był pas naramienny. W kaburze poza pistoletem było miejsce na dwa zapasowe magazynki oraz na mosiężny wycior do czyszczenia broni. Niemcy opracowali własny model kabury, produkowano go do zakończenia działań wojennych.

Od 1936 r. do wybuchu wojny radomska fabryka wyprodukowała 49 400 pistoletów. Po zajęciu zakładów przez Niemców kontynuowali oni produkcję na miejscu, stopniowo przenosząc ją jednak do fabryki Steyr w Austrii. Szacunki mówią o 312 tys. lub 385 tys. pistoletów, które wyprodukowano dla Wehrmachtu. Visy niemieckie nosiły oznaczenie Pistole 35(p). 

Po wojnie nie przywrócono jej w Wojsku Polskim. W 1992 r. na pewien czas wznowiono produkcję do celów kolekcjonerskich.

Czasopismo Guns & Ammo określa VISa wz.35 jako jedną z najlepszych broni, jaka kiedykolwiek została skonstruowana.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane