Visa: chip już za miesiąc

Paweł Zielewski
opublikowano: 24-06-1999, 00:00

Visa: chip już za miesiąc

PRZYSZŁOŚĆ KART: Karty Visa z mikroprocesorem to ogromny potencjał dla banków członkowskich Visa i ich klientów — twierdzi Sławomir Lachowski, wiceprezes PKO BP i przewodniczący Komitetu Decyzyjnego Polskiego Projektu Visa Smart Debit/Credit. fot. Grzegorz Kawecki

Jeszcze w lecie tego roku zostaną wydane w Polsce pierwsze karty płatnicze Visa z mikroprocesorem, oparte na ujednoliconych standardach międzynarodowych EMV. Tak wynika z zapowiedzi szefów Visy International.

Dostawcą wprowadzanych w Polsce kart Visa Smart Debit/Credit będzie producent kart, firma De La Rue. Terminale do sieci usługowo-handlowej dostarczą firmy Ingenico i VeriFone. Natomiast dostawcą oprogramowania i systemu obsługującego transakcje w punktach usługowo-handlowych będzie ACI.

Faza pierwsza

Rozpoczęcie pierwszej fazy wprowadzania w Polsce kart Visa z mikroprocesorem zbiega się z przyjęciem przez Visa International programu wdrażania najnowszej generacji kart w regionie CEMEA (Europa Środkowa i Wschodnia, Bliski Wschód i Afryka), podobnego do przyjętego niedawno przez Visa International w krajach Unii Europejskiej. Zakłada on pełne przystosowanie w ciągu czterech lat systemów informatycznych i zarządzających siecią akceptacji Visa w regionie do przetwarzania transakcji zawieranych przy użyciu kart Visa z mikroprocesorem.

W Polsce wydawane będą karty typu Visa Smart Debit i Visa Smart Credit, w których do tradycyjnych debetowych lub kredytowych kart Visa z paskiem magnetycznym dodany zostanie mikroprocesor. Karty z mikroprocesorem zapewniają przede wszystkim nieporównywalnie wyższy poziom bezpieczeństwa transakcji.

Jak komputer

Mikroprocesor zatopiony w plastikowej karcie jest w stanie pomieścić do kilku tysięcy razy więcej informacji niż można zawrzeć na pasku magnetycznym.

Do tej pory na świecie banki wydały grubo ponad 23 miliony kart Visa z mikroprocesorem, w tym ponad 8 milionów kart Visa Cash (elektroniczna portmonetka).

W programie wdrażania kart Visa Smart Debit i Visa Smart Credit w Polsce uczestniczy dziewięć banków oraz PolCard. W pierwszej fazie zostanie wydanych około 20 tys. kart Visa Smart Debit/Credit. Wprowadzanie na szerszą skalę przewidywane jest na rok 2000. Początkowo jednak karty Visa z mikroprocesorem będą przyjmowane w 200 punktach handlowo-usługowych na terenie Warszawy.

W polskim programie uczestniczą: Pekao SA, Bank Przemysłowo-Handlowy, BRE Bank, Bank Śląski, BIG Bank Gdański, Kredyt Bank, PKO BP, Powszechny Bank Kredytowy i Wielkopolski Bank Kredytowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Zielewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Visa: chip już za miesiąc