VOS przejmuje Euroad

Marcin Bołtryk
opublikowano: 14-04-2003, 00:00

Holenderski operator logistyczny VOS Logistics, do którego należy około 5 proc. europejskiego rynku, wykupił 100 proc. udziałów polskiej firmy przewozowej Euroad. Na polskim rynku pojawi się teraz prawdziwy gigant.

Na rynku usług transportowych i logistycznych dojdzie do sporych przetasowań. Wszystko za sprawą holenderskiej firmy VOS Logistics, która zdecydowała się przejąć Euroad, jedną z największych firm przewozowych w kraju. W piątek została podpisana ostateczna umowa zakupu 100 proc. jej akcji. Kwota transakcji nie została ujawniona. Głównym akcjonariuszem Euroad był fundusz inwestycyjny Polish Investment.

VOS jest już obecny w Polsce — w ubiegłym roku kupił firmę Kwimpex, posiadającą 26 pojazdów. Jednak dopiero przejęcie Euroadu będzie miało poważne konsekwencje dla branży transportowej. Euroad dysponuje bowiem 268 pojazdami własnymi i 200 kontraktowymi. VOS przejmuje zatem potężnego jak na nasze warunki gracza.

— Dalej będziemy inwestować w tabor. Do końca 2004 r. nasza flota będzie składać się z 700 pojazdów własnych. Do tego dojdą samochody przewoźników kontraktowych — zapowiada Grzegorz Bielowicki, prezes Euroadu.

Jak zapewnia Jacek Machocki, prezes branżowego Schenkera, należało spodziewać się takiego ruchu.

— Euroad był łakomym kąskiem dla zagranicznych inwestorów. Przypuszczaliśmy, że prędzej czy później dojdzie do przejęcia. Są to normalne procesy konsolidacyjne, zwłaszcza że firma była własnością funduszu inwestycyjnego — mówi Jacek Machocki.

Przejęcie oznacza również wejście samego Euroadu na zupełnie nowe tereny, czyli usługi logistyczne. Firma zmieni też nazwę. Wybrana została bardziej znana na rynku europejskim marka VOS Logistics.

— Z powodu połączenia ceny naszych usług nie wzrosną. Nie będzie również zmian kadrowych w zarządzie. Myślę natomiast, że w związku z agresywnymi planami naszego nowego właściciela będziemy zatrudniać nowych pracowników — mówi Grzegorz Bielowicki.

Koncern logistyczny Vos Logistics działa od 1944 r. Firma dysponuje flotą 3 tys. pojazdów, 450 tys. mkw. powierzchni magazynowych i zatrudnia 4 tys. pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / VOS przejmuje Euroad