W 2001 roku Poznań zamierza oszczędzać

Bożena Sztonyk
22-11-2000, 00:00

W 2001 ROKU POZNAŃ ZAMIERZA OSZCZĘDZAĆ

Zarząd miasta chce w przyszłym roku wydać na inwestycje tylko 170 mln zł

W przyszłorocznym budżecie Poznania zaplanowano około 27 mln zł mniej na inwestycje, niż w tym roku. W związku z tym nie będą podejmowane nowe przedsięwzięcia, tylko kontynuowane wcześniej rozpoczęte.

W przyszłorocznym budżecie Poznania, którego projekt został przekazany Radzie Miasta, zaplanowano dochody wysokości 1 mld 296 mln zł i wydatki na poziomie 1 mld 420 mln zł. Różnica między dochodami a wydatkami wyniesie 124 mln zł, wliczając w to kwotę 46 mln zł, konieczną do spłaty w 2001 r. kredytów i pożyczek, deficyt budżetowy wyniesie 170 mln zł. Niedobór ten ma być pokryty z przychodów z prywatyzacji Energetyki Cieplnej oraz Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, a także z zaciągniętych kredytów i pożyczek.

Władze Poznania zamierzają w 2001 r. prowadzić politykę oszczędnościową.

— To oznacza, że nie będziemy podejmowali nowych zadań, tylko realizowali już rozpoczęte — wyjaśnia Ryszard Grobelny, prezydent Poznania.

Miasto będzie starało się raczej poszukiwać środków zewnętrznych (dotacji, funduszy specjalnych) na realizację nowych zadań, niż wydatkować własne.

Zmniejszono wydatki

W budżecie na 2001 r. wydatki inwestycyjne zostały zmniejszone o jakieś 27 mln zł, w porównaniu z 2000 r. Przyszłoroczny budżet nie uwzględnia wydatków majątkowych MPK i MPGM. Będą one sfinansowane ze środków własnych tych spółek.

— W przypadku MPK zmiany te są konsekwencją reprywatyzacji. Miasto płaci firmie za usługi transportowe, a spółka sama decyduje, jak wydatkować te środki. MPGM natomiast sfinansuje remonty wykorzystując dochody z czynszu — mówi Tomasz Kayser, wiceprezydent Poznania.

Nie będą realizowane wszystkie planowane miejskie inwestycje drogowe. W budżecie przewidziano m.in. środki na realizację odcinka drogi łączącego układ komunikacyjny miasta z węzłem w Komornikach, który ma być zakończony w 2003 r., i na budowę odcinka ul. Głogowskiej, łączącego ją z autostradą. Przesunięto remonty ul. Lechickiej i na Zawadach. W sumie nakłady na drogi oraz komunikację stanowią 20 proc. planowanych na 2001 r. wydatków majątkowych.

Władze zrezygnowały też z remontu szpitala na Raszei, przekazując część tych środków (5 mln zł) na kontynuację budowy szpitala przy ul. Kurlandzkiej. Ryszard Grobelny twierdzi, że środki z budżetu państwa wysokości 23 mln zł na realizację tego obiektu zostaną przekazane w 2001 r. 25 mln zł z budżetu państwa ma trafić do Centralnej Oczyszczalni Ścieków.

Planowane pożyczki

Władze miejskie planują, że wysokość kredytu i pożyczek na 2001 r. nie przekroczy 90 mln zł. Zadłużenie miasta na koniec 2001 r. wynosić ma 364 mln zł. Pożyczki z NFOŚiGW i WFOŚiGW sięgną 91 mln zł, co stanowi około 30 proc. dochodów miasta w 2001 r. Odsetki z tego tytułu wyniosą 45 mln zł.

Tomasz Kayser potwierdza również, że miasto stara się o ocenę ratingową, aby być gotowe do ewentualnego wejścia na rynki obligacji. Ma to być jedna z form uzyskania środków zewnętrznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bożena Sztonyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W 2001 roku Poznań zamierza oszczędzać