W automotive stabilizacja

TOMASZ HANCZAREK
opublikowano: 16-07-2012, 00:00

KOMENTARZ

Od 2008 roku na polski rynek pracy w sektorze motoryzacyjnym wpływają dwa główne czynniki. Z jednej strony mamy do czynienia z regularnym spadkiem produkcji i sprzedaży nowych aut zarówno w Polsce, jak i Unii Europejskiej. Jednak z drugiej — relatywnie niższe koszty pracy i wysoko wykwalifikowani pracownicy przyciągają wielkich europejskich producentów do naszego kraju.

Oba te czynniki powodują, że patrząc całościowo na zatrudnienie w sektorze motoryzacyjnym w Polsce, mamy obecnie do czynienia z tzw. trendem bocznym. Oznacza to, że obserwujemy stabilność zatrudnienia pod względem ilościowym, jednak dochodzi do istotnego zróżnicowania zakresu działalności poszczególnych podmiotów rynkowych.

Ze względu na likwidację dopłat do zakupu nowych aut w ostatnich miesiącach widać wyraźne spowolnienie sprzedaży. Z danych Stowarzyszenia Europejskich Producentów Samochodów (ACEA) wynika, że od stycznia do maja w UE kupiono 5,4 mln aut, czyli o 7,7 proc. mniej niż rok wcześniej. To się przekłada również na malejącą produkcję także „polskich fabryk”. Z tego powodu w ostatnich miesiącach producenci aut nie prowadzą rekrutacji i starają się zrobić wszystko, aby utrzymać dotychczasową załogę. Jednocześnie w ostatnich miesiącach odnotowujemy wzrost zatrudnienia w firmach dostarczających części i podzespoły do produkcji samochodów. Coraz popularniejszy staje się również segment kontroli jakości, do którego w ostatnim czasie dostarczamy wielu nowych pracowników. Dzięki tym firmom dochodzi do zachowania względnej równowagi na rynku pracy w tym sektorze.

Z sygnałów docierających do nas z rynku wynika, że w drugim półroczu 2011 roku można się spodziewać utrzymania stabilności zatrudnienia w polskiej motoryzacji. Zachowanie status quo będzie możliwe dzięki relatywnie poprawiającej się sytuacji rodzimego sektora automotive w stosunku do innych krajów europejskich. W dużej mierze ten rozwój zawdzięczamy wysokiej jakości pracowników.

TOMASZ HANCZAREK

prezes Work Service

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TOMASZ HANCZAREK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu