W BOGu nadzieja

Eugeniusz Twaróg
opublikowano: 23-04-2009, 11:43

Kryzys przestał być tylko faktem medialnym i zaczyna go odczuwać realna gospodarka. Dotknął on już 60 proc. firm.

InfoMonitor, czyli Biuro Informacji Gospodarczej działające przy ZBP, podał najnowsze informacje o samopoczuciu przedsiębiorców, publikując wyniki wskaźnika BOG (barometr bezpieczeństwa w obrocie gospodarczym). To szósty odczyt od momentu powstania wskaźnika. I najgorszy. W skali od -100 do +100, na koniec marca wyniósł 3,81 punktu.

Nastroje firm kompletnie siadły. 60 proc. ankietowanych firn już odczuwa skutki z kryzysem, a tylko 38 mówi, że go nie czuje. To nie koniec złych danych.  53 proc. firm straciło klientów, 59 proc. nie płaci rachunków w terminie, a 75 proc. nie otrzymuje faktur na czas.

Najgorzej sytuację oceniają dostawcy usług finansowych. Tu BOG spadł do 0,6 punktu. Dalej są przedsiębiorcy, gdzie wskaźnik wyniósł 1,44 punktu (kwartał wcześniej przekraczał 12 punktów). Niezłe samopoczucie utrzymuje się wśród dostawców 9,93 . Oni też z największym optymizmem patrzą w przyszłość. Ani jedna firma z badanych nie wierzy, że w perspektywie 6 miesięcy jej sytuacja zdecydowanie się pogorszy. Podobnie jest w dostawcach usług finansowych. Natomiast co dziesiaty przedsiębiorca ma przed oczami taką czarną wizję.

Iskierka nadziei? Dwie trzecie badanych firm nie zamierza zwalniać pracowników.

Kierowanie firmą w czasie kryzysu nie musi być trudne. Przeczytaj rady ekspertów. Zobacz, jak w trudnych chwilach radzą sobie inni. Szukaj rad, inspiracji i prostych rozwiązań w „Pulsie Biznesu" i na stronie kryzysk.pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / W BOGu nadzieja