W branży bogaczy nastąpiła poprawa

Jacek Zalewski
11-03-2010, 00:00

Ogłoszone przez magazyn "Forbes" coroczne listy najbogatszych — zarówno klasyfikacja globalna, jak i nasza krajowa — całkowicie uzasadniają powyższy tytuł. Na odcinku miliarderów zauważalne jest przesilenie kryzysu i odbicie. Co prawda krezusom jeszcze daleko do ich wyliczanych w USD fortun sprzed, powiedzmy, trzech lat — ale trend ich biednienia się odwrócił.

Awanse na finansowych szczytach nie mają bezpośredniego przełożenia polską gospodarkę, ale wypada odnotować, że na globalnej liście "Forbesa" — która obejmuje rekinów biznesu wycenionych na co najmniej 1 mld USD — znalazło się w roku 2009 czterech Polaków: Jan Kulczyk, Zygmunt Solorz-Żak, Leszek Czarnecki i Michał Sołowow. Oczywiście taka jest również ich kolejność na szczycie krajowym. W porównaniu z rokiem poprzednim, gdy "dużą bańkę" w zielonej walucie zaliczono jedynie Zygmuntowi Solorzowi-Żakowi, nastąpiła zatem statystyczna poprawa. Warto przypomnieć, że rekordowym osiągnięciem polskiego biznesu było zajęcie na liście globalnej sześciu miejsc.

Jak co roku, podstawą klasyfikacji jest wycena udziałów biznesmenów w firmach oraz gotówki pochodzącej

z transakcji. Najbogatsi Polacy zgromadzili 66 mld złotych,

czyli o ponad 40 proc. więcej niż przed rokiem. Na krajową listę trafili przedsiębiorcy, który potrafili najlepiej wykorzystać szanse tkwiące w rozpędzającej się polskiej gospodarce. Natomiast liczniejsze wejście na listę globalną dowodzi również umacniania się narodowej waluty. Klasyfikacja generalna liczona jest w USD, dlatego na przeskoczenie miliardowej bariery wpływają

wahania kursowe — umacnianie się złotego automatycznie

Polaków awansuje, osłabianie zaś dołuje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W branży bogaczy nastąpiła poprawa