W centrum uwagi indeksy PMI

  • Anna Wrzesińska
20-02-2014, 11:19

Styczniowy protokół Fed potwierdził chęć kontynuacji ograniczania programu QE3.

Część członków FOMC argumentowała również, że o ile perspektywy gospodarcze nie zmienią się znacząco, to powinno się domyślnie zakładać dalsze ograniczenie programu skupu aktywów o 10 mld USD miesięcznie.  Napływające dane makroekonomiczne z ostatnich 2-3 tygodni są jednak znacząco słabsze, co zwiększa ryzyko zmiany zakomunikowanego stanowiska przez niektórych członków Fed. Wczorajsze dane  z rynku nieruchomości odnośnie liczby nowych budów i wydanych pozwoleń na budowy domów wpisują się w ten trend.  Jak na razie słabsze odczyty mogą być tłumaczone złymi warunkami pogodowymi.
Dziś w nocy poznaliśmy indeks PMI dla chińskiego przemysłu. Kolejny z rzędu odczyt  wskazuje na mniejszą aktywność sektora przemysłu w lutym i jest niższy niż zakładał konsensus rynkowy, co przełożyło się na wzrost awersji do ryzyka.  Wstępne odczyty indeksów PMI z Europy również nie zachwycają.  Dane za luty wskazują, że zarówno sektor przemysłowy, jak i usługowy we Francji kurczą się. Mieszane dane natomiast napłynęły z Niemiec i całej strefy euro, gdzie z jednej strony mamy spadek aktywności w przemyśle i wzrost aktywności w usługach. Eurodolar zareagował spadkiem w reakcji na publikację tych danych. Zasięg spadków jest jednak ograniczony od dołu przez strefę wsparcia w rejonie 1,3660-1,3680.

Z gospodarki amerykańskim zostaną dziś opublikowane dane o inflacji CPI, bezrobociu tygodniowym oraz indeksie aktywności przemysłowej w rejonie Filadelfii. W szczególności kluczowe są dane o wskaźniku cen konsumentów, bowiem dopóki inflacja znajduje się poniżej celu wynoszącego 2,0%, dopóty Fed zapowiadał utrzymanie stóp procentowych na ultra niskim poziomie. Gro uwagi przykuje również odczyt indeksu Filadelfia Fed. Po ostatnim bardzo rozczarowującym wskazaniu indeksu NY Empire State istnieje również spore ryzyko, że dzisiejszy odczyt będzie również niski. Analitycy prognozują, że indeks Fed z Filadelfii spadnie w lutym do 8 pkt. z 9,4 pkt. w styczniu 

EURPLN

Wzrost awersji do ryzyka podczas sesji azjatycka przełożył się na dalszą wyprzedaż polskiej waluty. Notowania EURPLN przetestowały dzisiaj opór w postaci linii tenkan docierając w okolice oporu w postaci 38,2% zniesienia Fib całości fali spadkowej ukształtowanej w tym roku. Ewentualne wyjście powyżej oporu na poziomie 4,1825 byłoby negatywnym sygnałem dla PLN w krótkim terminie. Najbliższe wsparcie to górne ograniczenie chmury ichimoku na wykresie dziennym w rejonie 4,1660.

AUDUSD

Notowania AUDUSD powróciły do spadków. Para wyłamała się dzisiaj z chmury ichimoku na wykresie dziennym . Jak na razie silnym oporem pozostają okolice 0,9078.  Wsparcie w postaci kinjun sen na wykresie dziennym wyznacza poziom 0,8870.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska, dm idmsa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / W centrum uwagi indeksy PMI