W centrum uwagi PSI

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 08-03-2012, 10:57

Prywatni wierzyciele Grecji mogą dzisiaj do godziny 21:00 przyjmować ofertę wymiany obligacji, jaką 24 lutego złożył im rząd w Atenach.

Oferta zakłada odpisanie przez wierzycieli 53,5% wartości nominalnej posiadanych obligacji i wymianę pozostałych na nowe obligacje o 30-letnm terminie wykupu. Greckie serwis finansowy poinformował, że obecnie udział w operacji  restrukturyzacji greckiego zadłużenia (PSI)  zadeklarowali prywatni inwestorzy posiadający 77-79% obligacji. W dalszym ciągu brakuje jednak kilkunastu procent do osiągnięcia co najmniej progu 90%. W takiej sytuacji drzwi do uruchomienia klauzuli CAC pozostają otwarte. Dzisiaj przekonamy się, czy grecki rząd zdecyduje się na skorzystanie z takiej możliwości.

Od rana na rynkach obserwujemy zdecydowanie lepsze  nastroje. Niepewność związana z kwestią grecką może przyczynić się do większej zmienności. Należy pamiętać, że ten tydzień obfituje w decyzje banków centralnych w sprawie stóp procentowych. O swoim stanowisku rynki poinformował już bank centralny Australii, Nowej Zelandii i Polski. Przed nami decyzja Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego. Zgodnie z konsensusem rynkowym koszt pieniądza powinien pozostać na niezmienionym poziomie.  Jak zwykle większą uwagę przyciągnie konferencja prasowa Mario Draghiego. Przede wszystkim inwestorzy będą oczekiwali na jakiekolwiek wskazówki co do możliwości kontynuacji programu zwiększania płynności w przyszłości.  Niewątpliwie,  dwie operacje LTRO przyczyniły się do istotnej poprawy nastrojów, tak więc brak stanowczego ‘nie’ w tej kwestii może być  optymistycznie przyjęty przez rynki, jeśli zignorowane zostaną długoterminowe negatywne aspekty takich operacji. Z kolei deklaracja, że nie ma co liczyć na dalsze luzowanie polityki monetarnej może nieco posuć nastroje w krótkim terminie.

Na rynku walutowym  obserwujemy dość silne odreagowanie.  Eurodolar co prawda ustanowił podczas środowej sesji nowe minimum lokalne, ale tuż poniżej poprzedniego dołka. Brak impulsu do kontynuacji spadków było symptomem do powrotu EURUSD do wzrostów. Z technicznego punktu widzenie kluczowym oporem na chwilę obecną jest rejon 1,3240. Złoty powrócił do trendu wzrostowego. Pozytywnym impulsem dla złotego były słowa przewodniczącego RPP, który na konferencji po posiedzeniu Rady powiedział, że podwyżki stóp są nadal bardziej prawdopodobne niż obniżki. Marek Belka ocenił także, że złoty jest obecnie bliższy kursowi fundamentalnemu, niż był poprzednio.

EURPLN
Korekta wzrostowa na EURPLN zatrzymała się w rejonie 4,18 i stamtąd obserwujemy powrót do spadków. Istotna poprawa nastrojów na rynkach globalnych sprzyja złotemu w powrocie do trendu wzrostowego. Para zbliża się do wsparcia na poziomie 4,1218 w postaci zniesienia 61,8% Fibo całości ostatniego ruchu wzrostowego z okolic 4,087.

EURUSD
Nowe minimum na EURUSD nie przyniosło kontynuacji ruchu spadkowego, co przełożyło się na powrót eurodolara do wzrostu. Obecnie para handlowana jest powyżej poziomu 1,3200, a techniczny obraz ynku wskazuje na możliwość wzrostów w rejon 1,3240, gdzie opór wyznacza zniesienia 38,2% Fibo całości ostatnich spadków. Kluczowe, jeśli chodzi o powrót do trendu wzrostowego będzie ewentualne wyjście powyżej okolic 1,3240-60.

GBPUSD
Podobnie jak EURUSD, również GBPUSD powrócił do wzrostów. Para handlowana jest obecnie powyżej linii szyi formacji RGR, tak więc z technicznego punktu widzenia możliwa jest kontynuacji wzrostów w rejon oporu na poziomie  1,5880. Zasięg formacji RGR nie został zrealizowany, a w obecnej sytuacji istnieje ryzyko zanegowania formacji. Dopóki jednak pozostajemy poniżej wspomnianego oporu możliwy jest powrót do spadków. Najbliższym wsparciem pozostają okolice 1,5770.

USDPLN
USDPLN powrócił do spadków. Para na wykresie dziennym znajduje się poniżej chmury ichimoku i obecnie wspiera się na linii TenKan przebiegającej w rejonie 3,1180. Długoterminowy trend pozostaje spadkowy, tak więc dalszy wzrost apetytu na ryzyko na rynkach światowych powinien sprzyjać aprecjacji złotego w stosunku do dolara.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska www.idmtrader.pl

Polecane