W czerwcu Sejm zajmie się podatkiem giełdowym

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 23-05-2003, 00:00

Jeszcze przed wakacjami posłowie zajmą się projektem zmiany ustawy o PIT, przedłużającym zwolnienie dochodów giełdowych z podatku. Jeśli ta propozycja zostanie odrzucona, to instytucje związane z rynkiem zaproponują rozwiązania, które nie dobiją giełdy.

Do końca czerwca projekt nowelizacji ustawy o PIT przedłużającej zwolnienia z podatku od inwestycji giełdowych opracowany przez Fundację Upowszechniania Akcjonariatu (FUA) powinien trafić pod obrady Sejmu. Autorzy projektu proponują, by zwolnienie indywidualnych inwestorów z obciążeń podatkowych obowiązywało do końca 2006 r. Według obowiązującego prawa zyski ze sprzedaży akcji są zwolnione z podatku tylko do końca tego roku.

Równolegle o zwolnienie dochodów z giełdy z podatku stara się też „Porozumienie dla rozwoju rynku kapitałowego”, które tworzą m.in. GPW, KDPW, Izba Domów Maklerskich, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych oraz Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Porozumienie walczy, by zwolnienie zostało przedłużone o kolejne 5 lat. Jednocześnie pracuje nad modelem obciążeń, które nie pogrążą rynku i będą alternatywą dla propozycji ministerstwa finansów. Resort chce, by wszystkie dochody kapitałowe — z dywidendy, sprzedaży akcji i lokat bankowych — obciążone były 19-proc. podatkiem.

Na początku marca FUA przekazała posłom sejmowej komisji skarbu swój projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Janusz Lewandowski, poseł Platformy Obywatelskiej, zadeklarował wówczas, że zbierze podpisy pod wnioskiem o wprowadzenie projektu FUA na ścieżkę legislacyjną.

— Oceniam, że jest to możliwe jeszcze przed wakacjami. Projekt może być rozpatrywany równolegle z programem naprawy finansów państwa przygotowanym przez Ministerstwo Finansów — mówi Janusz Lewandowski, poseł PO.

Posłowie Platformy Obywatelskiej już podpisali się pod tym projektem. Teraz poseł Wiesław Walendziak zbiera podpisy wśród parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości.

Projekt FUA nie jest jedyną inicjatywą antypodatkową. „Porozumienie dla rozwoju rynku kapitałowego”, chce zamrożenia opodatkowania zysków ze sprzedaży akcji na kolejne 5 lat.

— Tyle czasu potrzebujemy, by zrestrukturyzować rynek i przygotować do ewentualnych obciążeń — twierdzi Maria Dobrowolska, prezes DM Polonia Net, Izby Domów Maklerskich oraz przewodnicząca „Porozumienie dla rozwoju rynku kapitałowego”.

Porozumienie pracuje też nad modelem opodatkowania indywidualnych inwestorów, który nie spowoduje odwrotu inwestorów z rynku. SII, członek porozumienia, ostrzega że po wprowadzeniu obciążeń aż 51 proc. indywidualnych inwestorów zrezygnuje lub ograniczy grę na giełdzie. Takie są wyniki ankiety przeprowadzonej wśród drobnych graczy.

— Nasza propozycja zakłada m.in. wprowadzenie podatku, który nie będzie obejmować transakcji papierów nabytych przed wejściem obciążenia w życie. Jego stawka ma być znacznie niższa niż w przypadku depozytów bankowych, bo ryzyko inwestycyjne jest tu o wiele wyższe. Ponadto projekt ma uwzględniać kwestię rekompensowania strat. Rozważamy też wprowadzenie kwoty inwestycji wolnej od podatku. To propozycja SII — wylicza prezes IDM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu