W czerwonej księdze jest już 142 tys. zagrożonych gatunków

PAP , DI
opublikowano: 28-01-2022, 13:07

WWF: światu grozi największe wymieranie zwierząt i roślin od czasów zagłady dinozaurów.

afrykański słoń leśny
afrykański słoń leśny

W czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody znajduje się obecnie 142,5 tys. gatunków zwierząt i roślin, a 40 tys. z nich grozi wyginięcie. Liczba zagrożonych gatunków jest najwyższa od 1964 r., w którym zaczęto ją publikować. Rosnące zagrożenie dla środowiska naturalnego powoduje, że światu grozi wymieranie gatunków na skalę nieznaną od czasów zagłady dinozaurów.

— Ochrona zagrożonych wyginięciem gatunków to już nie tylko problem środowiskowy, to także pytanie, czy ostatecznie również ludzkość znajdzie się w czerwonej księdze jako gatunek zagrożony, stając się ofiarą własnego stylu życia — uważa Eberhard Brandes, dyrektor niemieckiego oddziału Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (WWF).

Wśród najbardziej narażonych na wyginięcie gatunków, które niemiecki oddział WWF umieścił na liście „przegranych 2021 roku”, znalazły się m.in.: afrykański słoń leśny (jego populacja zmniejszyła się w ciągu 31 lat o ponad 86 proc.), niedźwiedź polarny, któremu zagraża topnienie lodów Arktyki, a także żuraw szary i ryby migrujące, takie jak łosoś czy jesiotr.

Wśród „wygranych 2021 roku”, czyli gatunków, które dają „promyk nadziei”, są m.in.: ryś iberyjski (jego populacja w ciągu dwóch dekad wzrosła ponad dziesięciokrotnie), zamieszkujący Kambodżę krokodyl syjamski, który po raz pierwszy od 10 lat rozmnożył się w naturalnym środowisku, oraz płetwal błękitny, coraz liczniej występujący w wodach południowego Atlantyku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane