W czwartek święto? Żadna strata

Paweł Grubiak, Superfund TFI
opublikowano: 12-06-2009, 08:32

Kiedy nasi inwestorzy mieli labę, na  zagranicznych giełdach handel kwitł w czwartek w najlepsze. Nie można jednak powiedzieć, że ominęły nas jakieś wielkie rzeczy - ot, taka sobie, lekko wzrostowa sesja, okraszona w dodatku niezłymi danymi makro.

Danych makro dostarczył nam głównie amerykański urząd statystyczny, który podał, że sprzedaż detaliczna w maju była aż o pół procenta wyższa, niż w kwietniu. To solidny wynik, bo analitycy spodziewali się wzrostu najwyżej o 0,2-0,3 proc. Mamy kolejną przesłankę pozwalającą snuć nadzieje, że najgorsze w amerykańskiej gospodarce już mija. Bo o tym, że w branży finansowej najgorsze już minęło chyba nikt w USA nie wątpi (zwłaszcza po tym, jak dziesięć największych banków zwróciło rządowi pomoc przyznaną z programu TARP). Teraz czas na poprawę w realnej gospodarce.

Rynki zareagowały na te dane lekką zwyżką. Francuski CAC40 skończył wczorajszą sesję wzrostem o 0,6 proc., niemiecki DAX - o 1,1 proc. Ale już węgierski BUX spadł o 1,5 proc., a czeski PX50 - o pół procenta. Amerykanie zakończyli dzień 0,4-0,5 proc. na plusie. Rzeczywiście więc z powodu czwartkowego święta niewiele straciliśmy.

Dlaczego lepsze dane o sprzedaży detalicznej nie wprawiły inwestorów po obu stronach Atlantyku w euforię? Przede wszystkim dlatego, że to wciąż słabe sygnały ożywienia. Na tyle słabe, że już chyba wliczone w ceny akcji. Zwłaszcza w kontekście również nieco lepszych, ale nie rewelacyjnych danych o nowych wnioskach w sprawia przyznania zasiłków dla bezrobotnych. Z najnowszych danych wynika, że w ostatnio było ich 601 tys., gdy analitycy spodziewali się 615 tys. Niby dobrze, ale żeby wpadać w euforię, że kraj ma ”tylko” 600 tys. nowych bezrobotnych? Tak chyba uważa duża część graczy, bo choć akcje pną się cierpliwie w górę, ale jednak jest to wzrost dość ospały. Dziś na naszym parkiecie chyba też będzie ospale, bo pewnie duża część inwestorów wróci na rynek dopiero w poniedziałek.

Paweł Grubiak
Doradca inwestycyjny Superfund TFI

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Grubiak, Superfund TFI

Polecane