W EBC brak prawdziwej debaty ws. ujemnych stóp procentowych

opublikowano: 08-04-2019, 15:27

Twórcy polityki monetarnej Europejskiego Banku Centralnego nie spieszą się z reorganizacją polityki stóp procentowych opartej o ujemne stawki pomimo sugestii Mario Draghiego, aby przyjrzeć się tej sprawie.

Dwa dni przed kwietniową decyzją instytucji, apel szefa EBC odnośnie „zastanowienia się” nad złagodzeniem wpływu na banki pobudziło jedynie ograniczoną reakcję poza debatą publiczną. Komitety EBC, których praca jest często podstawą formalnych propozycji politycznych, nie dyskutowały na ten temat w ciągu tygodnia od wystąpienia Mario Draghiego, twierdzą osoby związane ze sprawą 

Zobacz więcej

Europejski Bank Centralny (EBC)

fot. Bloomberg

Rada Prezesów może potrzebować więcej czasu na wypracowanie w tej sprawie konsensusu. Jednak niektórzy przedstawiciele EBC są nadal przekonani, że korzyści płynące z oprocentowania depozytów poniżej zera przewyższają wady i nie widzą potrzeby przeprojektowywania polityki

Podczas gdy efekty stawek poniżej zera od dawna występują w debatach Rady Prezesów, komentarz Draghiego zaskoczył kilku decydentów. Ich obawy dotyczą tego, że alternatywa, która zwalniałaby niektóre fundusze z polityki ujemnych stawek, zakwestionowałaby wytyczne EBC, sygnalizując, że stopy procentowe mogą pozostać niskie przez znacznie dłużej niż obecnie się prognozuje lub nawet mogą zostać obniżone.

Urzędnicy EBC mogą się spotkać w tej sprawie już we wtorek we Frankfurcie przed podjęciem w środę decyzji w sprawie polityki pieniężnej, po czym wielu z nich natychmiast uda się na spotkania Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu