W EBC brak prawdziwej debaty ws. ujemnych stóp procentowych

opublikowano: 08-04-2019, 15:27

Twórcy polityki monetarnej Europejskiego Banku Centralnego nie spieszą się z reorganizacją polityki stóp procentowych opartej o ujemne stawki pomimo sugestii Mario Draghiego, aby przyjrzeć się tej sprawie.

Dwa dni przed kwietniową decyzją instytucji, apel szefa EBC odnośnie „zastanowienia się” nad złagodzeniem wpływu na banki pobudziło jedynie ograniczoną reakcję poza debatą publiczną. Komitety EBC, których praca jest często podstawą formalnych propozycji politycznych, nie dyskutowały na ten temat w ciągu tygodnia od wystąpienia Mario Draghiego, twierdzą osoby związane ze sprawą 

Zobacz więcej

Europejski Bank Centralny (EBC)

fot. Bloomberg

Rada Prezesów może potrzebować więcej czasu na wypracowanie w tej sprawie konsensusu. Jednak niektórzy przedstawiciele EBC są nadal przekonani, że korzyści płynące z oprocentowania depozytów poniżej zera przewyższają wady i nie widzą potrzeby przeprojektowywania polityki

Podczas gdy efekty stawek poniżej zera od dawna występują w debatach Rady Prezesów, komentarz Draghiego zaskoczył kilku decydentów. Ich obawy dotyczą tego, że alternatywa, która zwalniałaby niektóre fundusze z polityki ujemnych stawek, zakwestionowałaby wytyczne EBC, sygnalizując, że stopy procentowe mogą pozostać niskie przez znacznie dłużej niż obecnie się prognozuje lub nawet mogą zostać obniżone.

Urzędnicy EBC mogą się spotkać w tej sprawie już we wtorek we Frankfurcie przed podjęciem w środę decyzji w sprawie polityki pieniężnej, po czym wielu z nich natychmiast uda się na spotkania Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy