W Europie zwyżki, rynek czeka na indeks ZEW

MOSTOSTAL GDAŃSK Spółka Akcyjna
21-01-2003, 09:56

LONDYN (Reuters) - Wtorkowe sesje w Europie rozpoczęły się od zwyżek, a motorem wzrostów okazała się szwajcarska grupa finansowa Credit Suisse, która zapowiedziała w 2003 roku odzyskanie rentowności.

Główne indeksy odbiły się dzięki temu od poniedziałkowych minimów. Wczoraj indeks Eurotop 300 zamknął się na poziomie najniższym od początku października ubiegłego roku.

Kurs Credit Suisse wzrósł o pięć procent. Szwajcarski gigant finansowy odnotował wprawdzie stratę netto w 2002 roku w wysokości 3,4 miliarda franków szwajcarskich i około jednego miliarda franków w czwartym kwartale, ale wynik ten był i tak lepszy niż obawiało się wielu ekspertów.

"Zysk operacyjny był natomiast wyższy niż oczekiwano" - powiedział Georg Kanders z banku Wests LB Panmure, który podniósł rekomendację dla akcji CS do "kupuj".

Rynek czeka na publikację niemieckiego indeksu nastrojów gospodarczych ZEW, który instytut o tej samej nazwie przedstawi o godzinie 11.00. Wartość indeksu za styczeń ma wynieść 0,8 procent, ale szacunki analityków wahają się od minus pięciu do plus siedmiu punktów.

Indeks ZEW traktowany jest przez wielu ekonomistów jako zapowiedź indeksu Ifo, uważanego za najlepszy miernik sytuacji gospodarczej w Niemczech.

Do godziny 9.50 indeks Eurotop 300 wzrósł o 1,21 procent, a indeks blue-chipów Euro Stoxx 50 zyskał 1,46 procent.

((Tłumaczył: Tomasz Krzyżanowski; Redagował: Adrian Krajewski; Reuters Messaging: tomasz.krzyzanowski.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MOSTOSTAL GDAŃSK Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W Europie zwyżki, rynek czeka na indeks ZEW